16 فوریه 2020
فوریه 16, 2020

یائسگی چیست ؟

0 دیدگاه

یائسگی چیست ؟

یائسگی یک فرآیند بیولوژیک طبیعی در زندگی زنان است که معمولاً از سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی آغاز می‌شود. يائسگي با تغییرات هورمونی ، جسمی و روانی همراه است که جنبه های مختلفی از زندگی زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. با شروع این فرآیند بیولوژیکی ، تخمدان‌ها به میزان کمتری هورمون استروژن تولید می‌کنند و باعث بروز علائم يائسگي می شوند. ( متخصص زنان تهران )

لازم به ذکر است که یائسگی ، یک بیماری نبوده و جزو روند طبیعی و معمول زندگی خانم ها به شمار می رود و حتی در برخی موارد در خانم های جوان نیز شاهد بروز يائسگي هستیم.

علائم یائسگی :

بانوان طی دوران قبل از يائسگي و وقوع یائسگی کامل ، با برخی تغییرات و دگرگونی های جسمی و نیز روحی مواجه خواهند بود.

توجه داشته باشید که علائم يائسگي در همه خانم ها به یک شکل نخواهد بود. اما به طور کلی پریود نشدن طی یکسال اخیر ، اولین علامت يائسگي می باشد.

در ادامه به مهم ترین علائم یائسگی خواهیم پرداخت :
گرگرفتگی : احساس گرمای شدید بخصوص در صورت و بالاتنه جزو علائم شایع يائسگي است که مدت زمان آن بین چند ثانیه تا چند دقیقه متغیر می باشد.
اختلال در خواب : تعرق زیاد در طول شب یکی دیگر از علائم يائسگي است که اختلال در خواب را به دنبال دارد.
احساس لرزش : سردی پاها و همینطور احساس لرز در بدن از علائمی است که در اثر گر گرفتگی ناشی از يائسگي پدید می آید.
تغییرات واژن : از علائم رایج يائسگي می توان به کاهش میل جنسی ، خشکی واژن ، تکرر و گاهی بی اختیاری ادرار ، احساس درد در حین مقاربت جنسی و غیره اشاره نمود.
تغییرات روحی : همانطور که گفتیم ، یائسگی علاوه بر تغییراتی که بر ابعاد جسمی خانم ها دارد ؛ سبب بروز تغییراتی در روحیات و احساسات آنان نیز می گردد ؛ نوسانات خلقی ، افسردگی و غیره از جمله علائم ناشی از يائسگي می باشند.

مواجهه با علائم مذکور ، بانوان را ملزم به مراجعه به متخصص زنان می نماید. دکتر دادگر جراح و متخصص زنان ؛ از جمله بهترین متخصصان زنان در تهران می باشند که شما را در راحت تر سپری نمودن دوران یائسگی و دیگر خدمات زنان یاری می نمایند.