09 مارس 2020
مارس 9, 2020

پروتز چانه

0 دیدگاه

پروتز چانه

افرادی که چانه آنها در ابعاد طولی یا عرضی یا در هر دو بعد کمبود دارد و در ظاهر به نظر میرسد با مشکل عقب بودن چانه یا کوتاهی آن مواجه هستند می توانند کاندید عمل تعبیه پروتز چانه باشند. چانه در این افراد با دیگر اجزای صورتشان تناسب ندارد و می توانند به کمک عمل پروتز چانه نزد بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک ، چهره خود را جذاب تر کنند.

با توجه به اینکه کوچک بودن چانه موجب نازیبایی در گردن فرد شده و بینی او را نیز بزرگ تر نشان می دهد ، از این رو عمل جراحی پروتز چانه گزینه مناسبی در جهت به وجود آوردن یک صورت زیبا و دارای تناسب می باشد.

در کسانی که دست به عمل زیبایی بینی می زنند در موارد زیادی نیازمند عمل جراحی پروتز چانه و تقویت آن نیز هستند. چرا که در صورت وجود نا همگونی چانه با صورت نتیجه عمل بینی نیز به خوبی نمایان نخواهد شد.

پروتز چانه
افراد مناسب به جهت انجام پروتز چانه

کسانی که دچار میکروژنیا بوده و دارای چانه های کوچک و ضعیف می باشند.
چنانچه چانه فرد عقب رفته باشد ( رتروژنیا ).
افرادی که چانه آن ها نسبت به ابعاد قسمت فوقانی صورت کوتاه است.
در صورتیکه زاویه گردن با فک تحتانی نامشخص باشد؛ این افراد اغلب دارای غبغب بوده و به عبارتی گردن آن ها گوشتی به نظر میرسد.

جنس پروتز چانه و ویژگی های آن

جنس ایده آل برای پروتز چانه باید دارای ویژگی های زیر باشد:

دارای سازگاری بافتی بوده و با آن ها واکنش منفی نداشته باشد.
نباید باعث بروز حساسیت یا عفونت گردد.
از استحکام و پایداری مناسب برخوردار باشد.
قابلیت خارج کردن داشته باشد.
نباید برای بافت های اطراف ضرری ایجاد کند.
منعطف بوده و از شکل پذیری مناسب برخوردار باشد.

پروتزهای سیلیکونی

سیلیکون به دلیل حالت گیری آسان و موجود بودن آن در شکل و اندازه های متفاوت ، جنسی است که در بسیاری از پروتزها استفاده می شود. ریسک جابجایی ، عفونت و دفع شدن پروتزهای سیلیکونی کمتر از یک درصد بوده و با توجه به شکل ظاهری آن تقویت و پر کردن بخش های اطراف چانه نیز امکان پذیر می باشد. همچنین پروتزهای سیلیکونی درصورت لزوم قابلیت خارج شدن نیز دارند.
پلی اتیلن متخلخل

یکی دیگر از پروتزهایی که می توان برای جراحی پروتز چانه استفاده کرد پروتز پلی اتیلن متخلخل بوده که حالت گیری این نوع پروتزها نسبت به پروتز سیلیکونی سخت تر می باشد. این نوع پروتز با بافت اطراف ترکیب شده و ریسک جابجا شدن آن بسیار پایین است. با این حال خارج کردن پروتزهای پلی اتیلن متخلخل مشکل تر از پروتز ها ی سیلیکونی می باشد.
روش انجام کار در جراحی پروتز چانه

قبل از انجام عمل پروتز چانه ، پروتز متناسب با چانه و صورت فرد سفارش داده می شود.

از دو روش برای ایجاد برش به جهت گذاشتن پروتز چانه بهره گرفته می شود:

برش داخلی : که در داخل دهان و در قسمت لب پایین که به لثه متصل است ، انجام می گیرد.
برش خارجی : که در قسمت زیر چانه بر روی پوست ، صورت می پذیرد.

مزایا و معایب هریک از دو روش فوق به شرح زیر می باشد:

مزیت برش داخلی : ناپیدا بودن اسکار
معایب برش داخلی : سختی جایگذاری پروتز و احتمال بروز عفونت
مزیت برش خارجی : راحتی در تعبیه پروتز و پایین بودن ریسک عفونت
معایب برش خارجی : مشهود بودن جای زخم

جراح پلاستیک پس از ایجاد برش و دستیابی به بافت های عمقی ، پروتز ساخته شده را در بخش جلوی استخوان فک بیمار جایگذاری کرده و پس از بررسی زوایای آن در صورت نیاز به اصلاح و جابجایی آن می پردازد. در نهایت جراح پلاستیک پس از تعبیه پروتز در جایگاه صحیح ، شکاف به وجود آمده را بخیه می زند.

مدت زمان انجام پروتز چانه بنا به تغییرات مورد نیاز ، متغییر است.

پروتز چانه
دوره نقاهت پروتز چانه

دوران نقاهت پس از پروتز چانه معمولا کوتاه مدت بوده و بازگشت بیمار به فعالیت های روزمره بسهولت امکان پذیر خواهد بود.
عوارض پروتز چانه

چنانچه عمل پروتز چانه توسط بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام گردد همراه با کمترین خطر و عوارض ممکنه خواهد بود. رایج ترین این عوارض اغلب موقت و خفیف می باشند.

بی حسی لب تحتانی : از عوارض بعد از جراحی پروتز چانه بی حسی در لب پایین فرد است که در اکثر موارد امری طبیعی می باشد و با گذشت زمان بهبود خواهد یافت.
درد : داشتن درد پس از انجام هرگونه عمل زیبایی کاملا عادی بوده و می توانید برای رفع آن داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشکتان را مصرف نمایید.
تورم و کبودی : ورم و کبودی بعد از جراحی پروتز چانه نیز انکار ناپذیر می باشد و پس از گذشت یک تا دو هفته کاملا برطرف می گردد.

در مواردی نادر نیز ممکن است مشکلات زیر به وجود آید:

عفونت
جابجا شدن پروتز
اختلال در عملکرد ماهیچه

هزینه پروتز چانه

به منظور اطلاع از هزینه پروتز چانه پس از مراجعه به مطب فوق تخصص جراحی پلاستیک و مشاوره با وی و همچنین پس از انجام معاینات لازم ، قیمت نهایی به بیمار اعلام خواهد شد.