16 فوریه 2020
فوریه 16, 2020

پروتز های دندانی

0 دیدگاه

پروتز های دندانی

پروتز به معنی جایگزینی عضوی از بدن با مشابه مصنوعی آن می باشد بنابراین پروتز های دندانی ، جایگزین برای دندان های از دست رفته می باشند . پروتز های دندان انواع مختلفی دارند و در دو نوع ثابت و متحرک موجود می باشند . ( دکتر گلاره ابلاغیان )

اگر به دلیل تصادف ، افزایش سن یا هر مشکل دیگری چند دندان یا تمامی دندان های خود را از دست داده اید دیگر نگران جایگزینی دندان های از دست رفته خود نباشید زیرا با پروتز دندان به راحتی می توانید به طور موقت یا همیشگی جای دندان های از دست رفته خود را پر کنید.

پروتز های دندانی
انواع پروتز های دندانی
پروتز ثابت

روکش های تک واحدی دندان و بریج دندان رایج ترین روش های پروتز ثابت هستند که با توجه به مشکل بیمار انتخاب می شوند .

از روکش های تک واحدی دندان که با عنوان روکش دندان یا کراون نیز شناخته می شوند ، زمانی استفاده می شود که ساختار دندان ضعیف شده باشد و دندان نیاز به حفاظت با روکش داشته باشد .

از روکش دندان گاهی برای بهبود زیبایی دندان ها نیز استفاده می شود و در برخی مواقع نیز روکش کردن دندان برای بهبود نقص عملکرد جویدن، تجویز می شود.

بریج ها نیز زمانی استفاده می شوند که فرد یک یا چند دندان خود را از دست داده باشد و یک یا چند دندان در جلو و عقب فضای دندان های از دست رفته باقی مانده باشند .

در چنین شرایطی با تراشیدن دو دندان مجاور ناحیه خالی ، یک پل بین دندان های پایه زده می شود تا دندان های جدید جایگزین شوند و فرد دیگر مشکلی با ناحیه بی دندان نداشته باشد.

پروتز های ثابت ، دائمی هستند و نمی توان آن ها را از دهان به راحتی خارج کرد یا دوباره داخل دهان قرار داد.
پروتز متحرک

گاهی برای پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته نمی توان از پروتز های دندانی ثابت استفاده کرد و بهتر است از پروتز های دندانی متحرک استفاده شود.

پروتزهای متحرک به راحتی در داخل دهان گذاشته می شوند و به راحتی می توان آن ها را از دهان خارج کرد.

پروتز های متحرک دندان نیز انواع مختلفی دارند که با توجه به شرایط فرد از بهترین نوع پروتز متحرک استفاده می شود .