16 فوریه 2020
فوریه 16, 2020

پروتز سینه

0 دیدگاه

پروتز سینه

جراحی بزرگ کردن سینه یا پروتز سینه یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی سینه در بین بانوان است که منجربه افزایش سایز سینه و خوش فرم شدن آن می شود. با توجه به حساسیتی که بانوان نسبت به اندام خود دارند. ( دکتر فرزاد پرویزیان )

انجام جراحی های پلاستیک و زیبایی منجربه افزیش اعتماد به نفس و زیبایی شان می شود،هرچند که باید در نظر داشت، انجام بیش از اندازه جراحی های پلاستیک یا درخواست های غیرمعقول می تواند نتیجه معکوس داشته باشد.

سینه ها در افزایش جذابیت بانوان پروتز سینه نقش بسزایی دارند ولی بیش از اندازه بزرگ شدن سینه نیز مورد پسند نیست و بهتر است سایز سینه، متناسب با سایر اجزای اندام باشد.

به همین دلیل پیش از انجام پروتز سينه ، متقاضی باید در طی جلسه مشاوره ای با بهترین دکترپروتز سينه ، مناسب ترین سایز پروتز و بهترین نوع پروتز را با توجه به بودجه مدنظرش انتخاب کند.
انواع پروتز سينه

پروتز ها دو نوع دارند:

پروتز سیلیکونی

پروتز سیلیکونی با ژل سیلیکون پر شده است وبه سینه ها ظاهر طبیعی تری می دهد به همین دلیل بیشتر مورد استقبال بانوان قرار گرفته است.

امروزه پروتز های سیلیکونی بیشترین کاربرد در جراحی بزرگ کردن سینه را دارند.

پروتز آب نمکی یا سالینی

پروتز های سالینی پس از قرار گیری در سینه با سرم نمکی پر می شوند و به نسبت پروتز های سیلیکونی محبوبیتت کمتری دارند.

هرچند که پروتز های سالینی نیز طرفداران مختص به خود را دارند و بسیاری از بانوان خواستار پروتز سينه سالینی هستند.

خصوصیات بدنی بیمار به ویژه بافت سینه از عوامل موثر در انتخاب پروتز سينه مناسب هستند به همین دلیل پیش از پروتز سينه ، مشاوره های لازم انجام می شود.
انواع پروتز های سینه از لحاظ میزان برجستگی

پروتز های سینه بسته به اندازه و میزان برجستگی شان به سه دسته تقسیم بندی شده اند :

پروتز هایی با برجستگی کم ( Low profile )
پروتز هایی با برجستگی زیاد ( High profile )
پروتز هایی با برجستگی خیلی زیاد ( Ultra high profile )

انواع پروتز های سینه از نظر شکل ظاهری

به طور کلی پروتز های سینه به دو شکل هستند :

پروتز سینه گرد

معمولا افرادی که علاقمند به داشتن سینه های برجسته تر هستند، از پروتز سينه گرد استفاده می کنند. پروتز های گرد معمولا فرم بهتری داشته و نرم ترند.
مزایای استفاده از پروتز های گرد عبارتند از :

به دلیل یکسان بودن سطح پروتز در این نوع از پروتز های سینه ، در صورت چرخش پروتز مشکلی از لحاظ ظاهری رخ نخواهد داد.
در مواردی که پروتز دچار هر مشکلی شود، می توان از طریق انجام جراحی اصلاحی نسبت به ترمیم آن اقدام نمود.

پروتز سينه اشكي

افرادی که قصد ندارند که مشخص باشد جراحی زیبایی سینه انجام داده اند و خواستار طبیعی بودن فرم سینه های خود هستد، از پروتز اشکی استفاده خواهند کرد. همچنین افرادی که از بافت سینه بسیار کم برخوردارند یا فاقد بافت سینه هستند یا دارای سینه های نامتقارن می باشند، کاندیدای مناسبی برای استفاده از پروتز های اشکی هستند.
پروتز سینه و شیردهی

پروتز سينه و تاثیر آن در شیردهی یکی از رایج ترین سوالات متقاضیان است.

بانوانی که پروتز سينه انجام می دهند و در آینده قصد مادر شدن و شیردهی دارند باید با بهترین جراح پلاستیک سینه صحبت کنند.

برش های متفاوتیپروتز سینه برای جراحي پروتز سينه وجود دارد که برخی از آن ها به مجراهای شیری آسیب می رسانند ولی برخی از آن ها هیچ گونه اختلالی را به وجود نمی آورند.

به همین دلیل اگر در آینده قصد دارید به کودک خود شیردهید با جراح پلاستیک صحبت کنید تا از برشی استفاده شود که هیچ آسیبی به مجراهای شیری نرسد و در آینده محدودیتی برای شیردهی نوزاد وجود نداشته باشد.
در جراحی پروتز سینه چند نوع برش ایجاد خواهد شد ؟

برش در زیر بغل
برش در پیرامون هاله
برش در چین زیر سینه
برش دور ناف که در موارد خاص انجام خواهد شد.

ماندگاری پروتز سینه چقدر است ؟

به طور کلی ماندگاری پروتزهای سینه دائمی نیست و به تدریج فرسوده خواهند شد. به این صورت که با گذشت زمان کهنه شدن پروتز سينه موجب نازک شدن آن شده و منجر به تحلیل رفتن پروتز می شود.

به طور معمول می توان گفت که هر سال حدود یک درصد از پروتز ها تحلیل می روند. حداقل ماندگاری پروتز ها ده سال است و پس از این مدت برای معاینه و بررسی و میزان فرسایش آنها باید به پزشک مراجعه شود و در صورتی که نیاز به تعویض داشته باشند، باید نسبت به انجام آن اقدام نمود.
کاندیدای مناسب برای پروتز سینه

افرادی که بر اثر ابتلا به بیماری های سینه همچون سرطان ، همه یا بخشی از بافت سینه خود را از دست داده اند.
بانوانی که به صورت مادر زادی از سینه های نامتقارن و غیر طبیعی برخوردارند.
خانم هایی که بر اثر نقص مادرزادی تنها دارای یک سینه هستند.
خانم هایی که بنا به دلایل هورمونی ، ژنتیکی ، لاغری یا داشتن سوء تغذیه از سینه های کوچک برخوردارند.
بانوانی که بر اثر افزایش سن ، دوران بارداری یا شیردهی قسمتی از بافت سینه هایشان تحلیل رفته یا بر اثر کاهش وزن شدید دچار افتادگی سینه شده اند.

هزینه جراحی پروتز سینه

هیچ فردی نمی تواند منکر اهمیت پول در جراحی های زیبایی شود زیرا هزینه جراحی های زیبایی همواره یکی از مهم ترین مباحث است.

در ارتباط با هزینه پروتز سينه نیز بحث های بسیار زیادی وجود دارد و اکثر متقاضیان از متغیر بودن هزینه عمل پروتز سينه گلایه مند هستند.

در اصل تعیین هزینه جراحی های مرتبط با سینه ، بدون معاینه بیمار مقدورنیست زیرا فاکتورهای متفاوتی برای تعیین هزینه وجود دارد که جراح پلاستیک پس از معاینه بیمار و با در نظر گرفتن دشواری های جراحی سینه ، هزینه نهایی را اعلام می کند.

برای تعیین هزینه عمل بزرگ کردن سینه یا همان پروتز سينه نیز فاکتورهایی چون نوع پروتز و سایز پروتز بر تعیین هزینه تاثیرگذارند به همین دلیل هزینه پس از نهایی شدن سایز و نوع پروتز ، اعلام می شود.
ایمنی پروتز سینه سیلیکونی

پوسته خارجی تمامی پروتزهای سینه از جنس سیلیکون می باشد. امروزه پروتزهای سیلیکونی به دلیل نرمی ژل سیلیکون و سازگاری آن با بافت سینه انسان ، شدیدا مورد استقبال قرار گرفته اند.

با توجه به تحقیقات به عمل آمده تاکنون ، هیچ گونه مدرک علمی و مستندی دال بر سرطان زا بودن یا بیماری زا بودن پروتزهای سینه به دست نیامده است.
انتخاب سایز پروزتز سینه مناسب

متخصص جراحی پلاستیک در جلسه مشاوره قبل از جراحی پروتز سينه ، پس از انجام بررسی ها و معاینات لازم و بر اساس فاکتورهایی از قبیل اندازه عرض شانه ها ، حجم سینه ها ، میزان افتاده گي سینه ها ، كيفيت پوست سینه ها ، وضعیت نوک سینه ها و مشورت با بيمار ، سایز سینه متناسب با ویژگی های اندام او را پیشنهاد می نماید.
دستورالعمل های قبل و بعد از پروتز سینه

جراحی پروتز سينه نیز مانند سایر جراحی های زیبایی به رعایت اقدامات قبل از پروتز سينه و مراقبت های پس از آن نیاز دارد تا بدین ترتیب ؛ نیل به بهترین نتایج ، تحقق یابد.

انجام دقیق و اصولی این اقدامات و مراقبت ها به طور قابل توجهی در نتیجه عمل پروتز سينه ، دخیل خواهند بود.

از این رو افراد با رعایت مواردی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم نمود می توانند بهترین نتیجه را از جراحی پروتز سينه دریافت نمایند.

رعایت این موارد ، افزون بر بهبود نتیجه عمل ؛ در حفظ سلامت فرد و همچنین پیشگیری از بروز عوارض احتمالی نیز بسیار کمک کننده خواهد بود.
مشاوره قبل از جراحی پروتز سینه

اولین اقدام قبل از جراحی پروتز سينه ، انتخاب یک جراح متخصص می باشد که در این زمینه از تبحر کافی برخوردار است.

بنابراین افراد باید قبل از جراحی ، تحقیقات لازم را برای انتخاب یک جراح مجرب و متبحر انجام دهند.

پس از انتخاب بهترین جراح ، افراد باید با جراح منتخب خود وارد جلسه مشاوره شوند و کلیه مشاوره های لازم در زمینه جراحی پروتز سينه را از ایشان دریافت نمایند.

جراح پلاستیک طی این جلسه ، در رابطه با نحوه انجام جراحی ، نوع پروتز مورد استفاده ، نوع و میزان برش و همچنین سایز پروتز با شما صحبت کرده و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می دهد.
اقدامات قبل از پروتز سینه

از مصرف سیگار و انواع دخانیات باید از 2 هفته قبل از عمل به طور کامل خودداری و پرهیز شود ، زیرا دخانیات به دلیل کاهش اکسیژن رسانی خون ؛ سبب بروز مشکلات جدی در حین عمل خواهند شد.
2 هفته قبل از جراحی پروتز سينه ، جهت پیشگیری از اختلال انعقاد خون و نیز جلوگیری از ریسک افزایش خونریزی در حین عمل ؛ مصرف داروهایی چون بروفن ، آسپرین و ویتامین E را قطع نمایید.
افرادی که مبتلا به بیماری های زمینه ای اعم از فشار خون بالا ، بیماری های قلبی – عروقی ، اختلال تیروئید ، کم خونی ، آسم و تنگی نفس و دیابت هستند حتما باید پزشک خود را از این موضوع آگاه سازند.
دلیل تاکید بر این مسئله از این حیث است که ابتلا به برخی بیماری ها می تواند مانع انجام جراحی پروتز سينه شود ، لذا پزشک باید از این موضوع مطلع باشد.
پزشک متخصص ، پیش از انجام جراحی پروتز سينه ؛ یکسری آزمایشات لازم را درخواست می کند که بیمار نسبت به انجام آن ها ملزم بوده و می بایست نتیجه آن را در اختیار جراح معالج خود قرار دهد.
در صورت مصرف یک داروی خاص ، افراد بایستی حتما جراح خود را مطلع نمایند ، چرا که قطع مصرف برخی داروها قبل از جراحی پروتز سينه امری ضروری می باشد.
به طور کلی ، افراد باید در روز جراحی پروتز سينه ؛ ناشتا بوده و از ۸ ساعت قبل از عمل چیزی نخورده باشند.

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

مصرف منظم داروها :

به طور کلی پس از جراحی پروتز سينه ، جهت کاهش درد و پیشگیری از بروز عفونت و دیگر عوارض احتمالی ؛ پزشک شما برای تان داروهایی را تجویز می نمایند که شما می توانید با مصرف منظم آن ها میزان درد و ناراحتی حاصل از عمل ( البته میزان درد ناشی از عمل بسیار ناچیز است ) را به حداقل برسانید.

تورم و کبودی :

توجه داشته باشید که بعد از عمل پروتز سينه ؛ جای زخم‌ ها ملتهب ، متورم ، متمایل به سرخی و حتی دچار خارش می ‌باشد که این مسئله فرآیند عادی التیام زخم بوده و در اثر گذشت زمان و حدودا طی 2 سال رفع می گردد.

تاثیر تغذیه در کاهش کبودی و تورم :

شما می توانید جهت تسریع کاهش تورم و کبودی پس از جراحی پروتز سينه ، آب آناناس یا آب کرفس بنوشید.

استفاده از کمپرس یخ :

کمپرس یخ در کاهش ورم و کبودی موثر است ، اما باید توجه داشته باشید زمان استفاده از کمپرس باید به اندازه ای باشد که سرمای حاصل از آن موجب ایجاد ناراحتی در ناحیه سینه ها نگردد.

نحوه خوابیدن :

طی 3 هفته ابتدایی پس از عمل ، به هنگام خواب به هیچ عنوان نباید در حالت پهلو قرار گیرید یا به شکم بخوابید و فقط باید به پشت بخوابید ؛ تا به این ترتیب طی دوران نقاهت ، پروتزها در بهترین موقعیت ممکن ، قرار گیرند.

سوتین مخصوص :

سوتین مخصوصی که پس از عمل ، تجویز می شود در حقیقت به مثابه پانسمان عمل کرده و سینه ها را در ایده آل ترین وضعیت نگه می دارد.

این سوتین باید به صورت تمام وقت به جز زمان استحمام استفاده شود و تقریبا به مدت یکماه تجویز می شود.

استحمام :

معمولا 3 روز بعد از جراحی پروتز سينه ، امکان استحمام وجود دارد ؛ اما نباید به مدت طولانی زیر آب بمانید.

زمان مناسب برای کشیدن بخیه ها :

چنانچه برای شما از بخیه های جذبی استفاده شده باشد ، قاعدتا نیازی به کشیدن آن ها نخواهد بود ؛ چرا که به خودی خود جذب می شوند ، اما در صورتی که پزشک شما از بخیه های غیرقابل جذب استفاده کرده باشد ؛ غالبا یک هفته پس از عمل ، می بایست توسط جراح کشیده شود.

فعالیت بدنی و ورزش :

انجام فعالیت های سنگین پروتز سینه بدنی ، تحت فشار قرار گرفتن عضلات قفسه سینه و بلند کردن اشیاء سنگین ، حداقل تا 2 هفته بعد از جراحی پروتز سينه ؛ ممنوع می باشد.

لازم به ذکر است که انجام فعالیت های سبک بدنی و امور روزمره طی این مدت بلامانع است تا جایی که شما می توانید از چند روز بعد از عمل ، پیاده روی سبک داشته باشید.

در رابطه با انجام حرکات سنگین ورزشی نظیر آیروبیک و غیره باید گفت که 6 الی 8 هفته بعد از عمل ، باید از انجام این ورزش ها خودداری نمایید.

استعمال دخانیات و مصرف الکل :

مصرف سیگار سبب کاهش خونرسانی می شود و این اتفاق موجب کند شدن روند ترمیم زخم ها می گردد ، لذا حداقل تا 14 روز بعد از عمل باید مصرف آن را قطع کرد.

الکل منجر به گشاد شدن عروق خونی شده و ریسک خونریزی پس از عمل را افزایش می دهد ، بنابراین باید تا 2 هفته پس از عمل ؛ از مصرف آن اجتناب نمود.

مصرف داروهای رقیق کننده خون :

داروهای مسکن که در انعقاد خون ، اختلال ایجاد می کنند ؛ از عوامل تشدید کننده خونریزی محسوب می شوند و به مدت 2 هفته بعد از جراحی پروتز سينه باید از مصرف آن ها خودداری نمود.

در آخر لازم به ذکر است که معمولا افراد 1 الی 2 هفته پس از عمل ، قادر به بازگشت به محل کار خود بوده و از سرگیری فعالیت های روتین برای آن ها ممکن خواهد بود.