09 مارس 2020
مارس 9, 2020

هیسترکتومی

0 دیدگاه

هیسترکتومی

هیسترکتومی نام یکی از جراحی های زنان می باشد که طی آن کل رحم بانوان از بدن آن ها خارج می گردد و در پی آن فرد چرخه قاعدگی را از دست داده و دیگر قابلیت بارداری نخواهد داشت. همانطور که می دانید رحم زن اندامی است که در آن جنین رشد می نماید ، هنگامی که این اندام به دلایل مختلف درگیر بیماری های سخت می شود دیگر نگهداری آن در بدن به صلاح نبوده لذا جراح و متخصص زنان تخلیه آن را تجویز می کند.

قابل ذکر است چنانچه شخص در دوران زادبس ( یائسگی ) به جراحی هیسترکتومی نیاز پیدا کند به دلیل پایان دوران قاعدگی و عملکرد تخمدان ها ، فرد دچاره عارضه و مشکل خاصی نمی گردد. اما اگر این اتفاق در زمان چرخه پریودی بیفتد عوارضی همچون بروز یائسگی زودرس را به همراه خواهد داشت. از طرفی دگرگونی های هورمونی که هنوز در بدن شخص رخ می دهد در صورت وجود تخمدان ها و عدم وجود رحم سبب دردهای شکمی شده و ممکن است زن را به سرطان تخمدان مبتلا نماید. از این رو به منظور پیشگیری از آن ، در بانوانی که هنوز به دوران زادبس نرسیده اند و نیاز به عمل هیسترکتومی دارند ، معمولا عمل خارج کردن تخمدان ها ( افورکتومی ) نیز انجام می پذیرد.

دلايل انجام عمل هيسترکتومي

عمل جراحی هيسترکتومي می تواند طی شرایط زیر انجام بگیرد:

هنگامی که زن دچار یکی از سرطان های مرتبط با تخمدان ، رحم یا دهانه رحم شود.
فرد در ناحیه لگن به درد مزمن مبتلا گردد.
به هنگام بروز پروپلاس شدید رحم ( افتادگی رحم ).
زمانیکه واژن خونریزی های شدید و غیرقابل مهار داشته باشد.
در موارد شدید فیبروم های رحمی که درمان های دیگر کارساز نیست.
درصورت بروز عفونت های مکرر رحم و مقاوم بودن آن نسبت به درمان.
اگر زن به بیماری اندومتریوز ( رشد بافت رحم در خارج آن ) یا اندومیوز ( رشد بیش از حد دیواره رحم و ضخیم شدن آن ) دچار شود.
انواع عمل هيسترکتومي

جراحی هيسترکتومي طی سه روش مختلف انجام می پذیرد:

هیسترکتومی توتال یا کامل : رایج ترین نوع جراحی هيسترکتومي بوده که طی آن رحم به همراه دهانه آن خارج می گردد.
هیسترکتومی ساب توتال : در این نوع جراحی دهانه رحم در بدن باقی می ماند.
هیسترکتومی رادیکال : طی هیسترکتومی رادیکال که به هيسترکتومي گسترده نیز معروف است رحم به طور کامل شامل دهانه رحم ، بافت اطراف دهانه و قسمت فوقانی واژن نیز خارج می گردد.

در هر یک از عمل های فوق ممکن است بنا به نیاز ، لوله های فالوپ یا تخمدان ها نیز تخلیه شوند.

دوره نقاهت بعد از عمل هیسترکتومی

دوران نقاهت و بهبودی پس از جراحی هیسترکتومی بلند مدت بوده و در اکثر مواقع نیاز به یکی دو روز بستری شدن پس از عمل نیز می باشد.

هزینه عمل هیسترکتومی

هزینه جراحی هیسترکتومی با توجه به چگونگی عمل و میزان وسعت و پیچیدگی آن متفاوت بوده و به منظور کسب آگاهی از قیمت آن باید نزد متخصص زنان و زایمان رفته و پس از ویزیت نسبت به هزینه آن مطلع گردید.