نکاتی برای انتخاب فیلمبرداری عروسی

همانطور که می دانید روز عروسی یکی از مهمترین روز هر نوعروس و داماد می باشد و انتخاب یک آتلیه مناسب، یکی از مهم ترین تصمیمات در مراسم عروسی است.

روز عروسی، بهترین روز، در طول زندگی مشترک هر انسان است.

تمامی خاطرات این روز بزرگ، پس از گذشت زمان به مرور از یاد خواهند رفت؛ عکس ها و فیلم هایی که در این روز خواهید گرفت، تنها یادگاری است که می تواند خاطراتتان را جاودانه سازد.

بنابراین بسیار مهم است که این تنها یادگار، به بهترین شکل ممکن تهیه و جمع آوری گردد.

از این رو می توان گفت انتخاب یک آتلیه مناسب، مهم ترین انتخاب مراسم عروسی خواهد بود.

نکاتی که باید در نظر گرفته شوند

به یاد داشته باشید که هر مراسمی نکات منحصر به فرد خودش را دارد، هر سالن عروسی با سالن دیگر فرق دارد، و هیچ وقت اتفاقات پیش بینی نشده در مراسم عروسی، یکسان نیست. علاوه بر همه‌ی این ها، از ساقدوش های داماد گرفته تا کسی که نقل و سکه میپاشد و حتی شاید پدرعروس، همگی اخلاق خاص خودشان را دارند، نوع خاصی از فیلم‌برداری را برای خود میخواهند و ممکن است لحظات آخر از شما بخواهند که ازآنها فیلم بگیرید. اولین توصیه‌ی کوچک من برای فیلمبرداران تازه کار مراسم عروسی، در نظر داشتن نقل قولی از متخصص فیلمبرداری و نویسنده ی معروف، دنیس ویتلی است: “انتظار بهترین چیزها را داشته باشید، برای بدترین وضعیت برنامه ریزی کنید، و خودتان را برای غافلگیر شدن آماده کنید!”

معمولا خانواده‌ی داماد هزینه‌ی فیلمبرداری عروسی را می پردازند. هرچند سال‌هاست که مسئله‌ی “کی پول چی را می دهد” کمرنگ تر شده است، اما به خاطر داشته باشید، آن کسی که به شما پول داده است، مشتری شماست. پس باید بدانید که حین فیلم‌برداری، از شما چه انتظاراتی می رود و از چه چیزهایی باید فیلم‌ بگیرید،‌ همچنین تصمیم بگیرید که کار شما در مرحله‌ی آخر، چطور از آب در می اید. اگر طراح عروسی نیز در مراسم حضور دارد،‌ پس احتمالا بیش از یک رئیس دارید.

ممکن است تصمیم بگیرید که طرحی را برای فیلمبرداری خود در حین مراسم اجرا کنید، اما همین نیز بستگی به خواسته‌ی صاحبان جشن دارد. آنها ممکن است بخواهند که شما از چیزهای عجیبی مثل لحظه‌ی رسیدن مهمانان خارجی در فرودگاه یا حتی از مراسم عروسی که با لباس غواصی در زیر آب برگزار می شود، فیلمبرداری کنید. توجه داشته باشید پذیرفتن یا نپذیرفتن درخواست های غافلگیر کننده و غیر معمول کاری، زندگی حرفه ای شما را تا آخر عمرتان، رقم می زند.
البته، در فیلمبرداری از اکثر عروسی ها، عواملی چون زمان، نقشه ها، تجهیزات و دستیاران نیز، تاثیر دارند. آیا شما در فیلم خود، ناهار خوردن عروس و داماد را ثبت می کنید؟ آیا می خواهند که شما از لحظات داخل آرایشگاه و آماده شدن آنها برای همچین روز پرشگونی فیلم بگیرید؟

آیا می خواهند که در تمام مراسم حضور داشته باشید و فیلم بگیرید یا فقط از صحنه های خاص، مثل فیلم برداری از خود سالن، لحظه ی برش کیک و اولین رقص تصویر برداری کنید؟ مدت زمان مراسم، و لوکیشن لحظه ها، عوامل مهمی هستند که باید در نظر داشته باشید تا بتوانید چک لیستی از تجهیزات مورد نیازتان برای فیلمبرداری تهیه کرده و با همکارانتان، هماهنگ کنید.

اگر بودجه‌ی کمی دارید ممکن است نتوانید تمام نقشه هایتان را عملی کنید. پس با قاطعیت با مشتری خود صحبت کنید و دقیقا به او توضیح دهید که از چه چیزهایی می خواهید فیلم بگیرید و چقدر برای این کار، هزینه می کنید. پس از اینکه درباره ی تمام جزئیات و مسائل صحبت کردید، یک قرارداد تنظیم کنید و امضای هر دو طرف قرارداد را پای آن ثبت کنید، تا بر اساس همان، نقشه هایتان را عملی کنید.

می توانید فیلمبرداری عروسی را تنهایی انجام دهید، اما داشتن یک همکار ماهر، شرایط بهتری برای فیلمبرداری شما ایجاد کند. همچنین او می تواند علاوه بر شما در صورت لزوم، با دوربین دیگری از صحنه ها فیلم بگیرد، نکته مهم دیگر این است که باتری ها را شارژ شده و آماده همراه خود داشته باشد، فیلم های ثبت شده را با دقت بازبینی کنید تا در صورت مشاهده‌ی اشکال، اطلاع دهید.

به همراه داشتن دستیاران بیشتر، می تواند به شما کمک کند تا در صورت لزوم، از سه یا چهار دوربین حین فیلمبرداری استفاده کنید. مورد مهمی که حتما باید در نظر داشته باشید این است که کسی را در کنارتان داشته باشید تا فیلم ها را بازبینی و بررسی کند.

دستیاران ماهر، می توانند حین ذخیره‌ی فیلم، موضوع و زمان مربوط به لحظه‌ی ثبت شده را ابتدای فیلم بگویند یا بنویسند تا تدوین گر بتواند راحت تر دوربین ها و تصاویر را بهم وصل کند. استخدام مسئولان ماهر و مسئول، به شما کمک می کند تا فیلمبرداری بی نظیری انجام دهید و بدانید که تمام لحظه هایی که ثبت کرده اید، با زاویه ی دیگری نیز ثبت شده است این خود باعث آرامش و تمرکز شما در حین فیلم‌برداری می شود.
فیلمبرداری عروسی در فرهنگ ایرانی

اما نکته ای که فیلمبرداری عروسی در ایران را منحصر به فرد می کند، مربوط به پیشینه ی ما و فرهنگ ایرانی است.

در اکثر کشورهای جهان، فیلمبرداری عروسی به صورت کاملا رئال و بدون هیچ سناریو یا کارگردانی صورت می گیرد. البته این بدان معنا نیست که آن ها دانش کافی برای کارگردانی کلیپ های عروسی نداشته باشند؛ در واقع آن ها به مقوله ی عکس و فیلم عروسی به دید یک صنعت نمی نگرند و معمولا حرفه ای ها وارد این بخش نمی شوند. اما دقیقا برعکس جامعه ی جهانی، ما در کشور خودمان به این صنعت به دید حرفه ای می نگریم. جالب اینجاست که با پیشرفت تکنولوژی و فضای مجازی و دیده شدن کلیپ های عروسی، از هنرمندان داخل کشورمان، دیگر کشورها نیز به این فکر افتاده اند که حرفه ای تر به این بخش از فیلم و عکس نگاه کنند. پس می شود اینطور گفت که کشور ما در بحث عکس و فیلم عروسی، جزو کشورهای پیشتاز در این عرصه می باشد.

نکاتی در مورد فیلمبرداری عروسی

برای اینکه تیم تصویربرداری یک آتلیه بتواند خاطرات یکی از بهترین روزهای زندگی شما را به صورت حرفه ای ثبت و ضبط نماید، ملزم به رعایت موارد ذیل می باشد.

داشتن تحصیلات مرتبط

همانطور که در همه ی زمینه های شغلی، تحصیلات می تواند حرف اول را بزند، در کار فیلمبرداری و عکاسی هم این نکته صدق می کند. گروه فیلمبرداری باید دارای تحصیلات مرتبط با این کار و گذراندن دوره های تخصصی در رابطه با فیلمبرداری و همینطور کارگردانی باشند. پس اگر در هنگام جستجو برای یافتن آتلیه مناسب برای خود به این نکته برخورد کردید که بعضا افراد شاغل در بخش فیلمبرداری آن آتلیه دارای تحصیلات مرتبط نباشند؛ به راحتی می توانید آن آتلیه را از لیست خود حذف نمائید!

داشتن اطلاعات بروز در حوزه ی کار هنری بسیار و بسیار مهم است. از این رو ممکن است حتی یک گروه فیلمبرداری دارای تجهیزات بروز و مدرن باشد، اما به دلیل نداشتن دانش مرتبط با بکارگیری آن وسایل، نتوانند به طور صحیح از این لوازم استفاده نمایند.