ناراحتی ها و مشکلات مثانه و دستگاه ادراری

مثانه، یک عضو توخالی در لگن است آن در پشت استخوان شرمگاهی لگن قرار دارد اما زمانی که پر از ادرار است آن می تواند به قسمت پایین شکم گسترش یابد عملکرد اصلی آن ذخیره ادراری است که از کلیه از طریق ساختارهای لوله مانند به نام حالب (حالب از هر دو کلیه به مثانه باز می شود) به مثانه تخلیه می شود.

در مردان، غده پروستات در مجاورت پایه مثانه که در آن مجرای ادرار به مثانه می پیوندد واقع شده است.

در این مطلب شما را با برخی مشکلات و بیماریهای مثانه و دستگاه ادراری آشنا می کنیم.

وجود خون در ادرار :

وجود خون در ادرار که آن را هماچوری می نامند از مشکلات شایع ادراری هم در مردان و هم در زنان است خون گاهی به صورت واضح و حتی با دفع لخته همراه است. گاهی نیز تنها در آزمایشگاه و در بررسی میکروسکوپی ادرار دیده می شود. این مشکل گاهی ناگهانی و گاه به آرامی و پیشرونده رخ می دهد. با این همه این مساله از مواردی است که فرد باید با دقت فراوان آن را پیگیری و با پزشک خویش در میان بگذارد.

در غالب موارد وقتی این مشکل همراه با سوزش ادرار است ناشی از عفونت ادراری بوده به درمان دارویی پاسخ مناسب می دهد در مردان بسیاری از موارد مشکلات پروستات عامل این مسئله است. با وجود این مسائل باید به مشکل بسیار جدی تری اشاره کرد که باید توجه همه افراد را به خود جلب کند و آن احتمال وجود تومورها یا به عبارت دقیق تر سرطان های دستگاه ادراری و از همه شایعتر سرطان مثانه و سپس کلیه و بقیه مجاری ادراری و پروستات می باشد.

بنابراین توجه همه افراد را باید به این مشکل بسیار جدی جلب نمود. هرچند شیوع این موارد خطرناک کمتر از 2 درصد موارد وجود خون در ادرار است ولی با توجه به اهمیت آن همواره باید در صورت بروز این مشکل به پزشکان اورولوژیست مراجعه نمود. این پزشکان با انجام آزمایشات سرپایی و تصویربرداری در این زمینه شما را راهنمایی می کنند

سرطان مثانه :

سرطان مثانه یکی از انواع سرطان‌های سلول‌های پوششی است. سرطان مثانه دومین سرطان شایع دستگاه ادراری-تناسلی است. سن متوسط برای تشخیص کانسر مثانه ۶۵ سالگی است. میزان بروز سرطان مثانه در مردان بیشتر است. سرطان مثانه در سفیدپوستان بیش از سیاه‌پوستان مشاهده می‌شود. در ایران، مردان چهار برابر بیش‌تر از زنان به سرطان مثانه مبتلا می‌شوند.

علایم و نشانه‌ها: هماچوری ، کم‌خونی به علت از دست دادن خون به صورت مزمن ،تکرر ادرار، فوریت و سوزش ادرار ، کاهش وزن قابل توجه، دردهای استخوانی که در مراحل پیشرفته ایجاد می‌شوند.

سیستیت بینابینی :

سيستيت‌ بينابينی عبارت‌ است‌ از يك‌ نوع‌ التهاب‌ ديواره‌ مثانه‌، سيستيت‌ بينابينی علايمی شبيه‌ سيستيت‌ (عفونت‌ باكتريايی مثانه‌) دارد، اما كشت‌ ادرار از نظر باكتری در آن‌ منفی است‌ و دادن‌ آنتي‌بيوتيك‌ معمولاً كمكی نمی كند. سن‌ متوسط‌ شروع‌ اين‌ بيماری حدود 40 سالگی است‌، اما اين‌ بيماری می تواند در زنان‌ در تمام‌ سنين‌ بروز كند. علايم‌ از خفيف‌ تا شديد متغيرند. سيستيت‌ بينابينی یک بیماری مزمن است که موجب فشار روی مثانه، درد مثانه و گاهی اوقات درد لگن می‌شود.

علایم‌ شایع‌ : درد و احساس‌ فشار در لگن‌،احساس‌ نیاز فوری‌ به‌ ادرار کردن‌ (گاهی‌ 80-60 بار در روز) و احساس‌ سوزش‌ هنگام‌ ادرار کردن‌، احساس‌ خالی‌ نشدن‌ کامل‌ مثانه‌، درد به‌ هنگام‌ مقاربت‌، گاهی‌ درد در مجرای‌ تناسلی‌ و راست‌ روده‌، تکرر ادرار

احتباس ادرار :

احتباس ادرار یا شاش‌بند به عدم قابلیت دفع ادرار گفته می‌شود. این عارضه از اصلی‌ترین علل هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات است. از دیگر دلایل ایجاد احتباس ادراری می‌توان به انواع عفونت، مشکلات عصبی، یبوست و اثر برخی داروها و آمفتامین اشاره نمود. این اختلال در سیستم ادراری بمعنی تخلیهٔ کم یا ناکامل مثانه است. گاه عضله‌های مثانه و اسفنکتر مثانه آزاد نشده و ادرار به سختی جریان پیدا می‌کند و باعث عدم تخلیه کامل مثانه می‌شود. ادرار باقی مانده می‌تواند منجر به ایجاد عفونت شود.

از دلایل و علل ایجاد این عارضه می‌توان با گروه‌بندی هر یک از ارگان‌های مرتبط، به موارد زیر اشاره نمود: در مثانه: عملکرد ناقص اسفنکتر، اختلال عصبی در اعصاب مربوط به سیستم ادراری و همچنین پارکینسون، مشکلات و بیماری در بافت مثانه

در پروستات: هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات ، سرطان پروستات ، پروستاتیت (التهاب در پروستات) در اورترا (میزراه) ، مشکلات مادرزادی دریچه‌ها ، ختنه ، هرنوع انسداد در میزراه ،

استفاده از هرنوع محرک (دارو) و اکستازی یا آمفتامین