16 فوریه 2020
فوریه 16, 2020

عفونت واژینال

0 دیدگاه

عفونت واژینال

منظور از عفونت واژینال ، التهاب یا عفونت واژن است که رایج ترین نوع عفونت واژن در بانوان می باشد. شایان ذکر است که این نوع عفونت غالبا در خانم های باردار اتفاق می افتد و به طور کلی پس از رابطه جنسی با شخصی جدید رخ می دهد. از این رو احتمال ابتلا به عفونت واژينال در زنانی که رابطه جنسی نداشته اند بسیار ناچیز می باشد. ( بهترین متخصص زنان اهواز )

عفونت واژن چه نشانه هایی دارد ؟

برخی از عفونت های واژن ، هیچ گونه علائمی ایجاد نمی کنند ؛ اما به طور کلی از موارد ذیل می توان به عنوان شایع ترین علائم عفونت واژينال یاد کرد :

خارش واژن
تغییر میزان ترشحات واژن
درد یا سوزش هنگام ادرار
درد در حین مقاربت جنسی
خونریزی واژن یا لکه بینی

لازم به ذکر است که علائم عفونت واژینال ؛ بسته به نوع عفونت ، متفاوت می باشند.

انواع عفونت واژینال
عفونت های باکتریایی : این نوع از عفونت واژن ، عموما موجب بروز ترشحاتی به رنگ خاکستری ، سفید یا زرد از واژن می شود. این ترشحات غالبا بویی نامطبوع داشته و پس از برقراری رابطه جنسی قابل رویت خواهند بود.
عفونت های مخمر : این نوع از عفونت ها منجر به خارش در ناحیه واژن شده و در صورتی که سبب بروز ترشح شوند ، رنگ ترشح در این موارد سفید بوده و حالتی غلیظ خواهد داشت.
تریکومونیازیس : این عفونت سبب بروز خارش و انتشار بو از واژن می شود. ترشحات ناشی از این نوع عفونت ، معمولا به رنگ زرد مایل به سبز بوده و در برخی موارد احتمال دارد به رنگ قرمز نیز دیده شوند.

نگران این عفونت ها نباشید ، چرا که سبب به مخاطره افتادن زندگی فرد نخواهند شد ، البته جهت پیشگیری از گسترش و نیز درمان آن ها باید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه نمود.

چه عواملی باعث عفونت واژینال می شوند ؟

علل مختلفی می توانند منجر به بروز عفونت واژینال شوند. پزشک برای درمان عفونت واژينال نیاز به شناسایی و تشخیص  علت آن دارد.

شایع ترین علل عفونت واژینال عبارتند از :
واژینوز باکتریایی : باکتری های خاصی به نام عفونت های باکتریایی که به طور معمول در واژن یافت می شوند ، در صورت رشد بیش از حد منجر به باکتریایی شدن واژن شده و از علل شایع بروز عفونت واژینال می باشند.
قارچ کاندیدا آلبیکنس : قارچی به نام کاندیدا آلبیکنس ، سبب پیدایش عفونت های مخمر در واژن شده و به دنبال آن موجب عفونت واژینال می شوند.

لازم به ذکر است که مصرف داروهای آنتی بیوتیک سبب کاهش تعداد باکتری های ضد قارچ در واژن می شوند و این اتفاق منجر به رشد بیش از حد قارچ ها شده و به عفونت واژینال می انجامد.

انگل تک یاخته : نوعی انگل تک یاخته وجود دارد که سبب بروز عفونت تریکومونیازیس می شود و از طریق رابطه جنسی ، به وجود می آید.
آتروفی واژن : وضعیتی است که غالبا در زمان کاهش استروژن ( پس از یائسگی و در دوره شیردهی ) رخ می دهد. توجه داشته باشید که کاهش سطح هورمون استروژن موجب نازک شدن و در نتیجه خشکی واژن خواهد شود و در حالت کلی این موارد منجر به التهاب و عفونت واژن می شوند.

باید متذکر شد که عواملی اعم از تحریک کننده ها همچون داروهای ضد بارداری ، لباس های تنگ ، شستشو دهنده های بدن و عطرها نیز می توانند سبب تحریک واژن و در نتیجه عفونت و التهاب واژینال شوند.

عفونت های واژن چگونه درمان می شوند ؟

همانطور که گفتیم برای درمان عفونت باکتریایی واژن باید به شناسایی آنچه که باعث بروز عفونت شده پرداخت ، زیرا نحوه درمان بستگی به علت عفونت دارد.

راه های درمان عفونت واژینال

درمان عفونت واژن با مترونیدازول و کرم یا ژل کلیندامایسین یکی از راه های درمان واژینال است که برای درمان عفونت باکتریایی تجویز می شود.

پماد عفونت واژن یا شیاف های ضد قارچ از مواردی اند که ممکن است برای عفونت مخمر تجویز شوند.

قرص مترونیدازول یا تینیدازول نیز از ممکن است برای عفونت از نوع تریکومونیازیس تجویز شود.

برای آتروفی واژن نیز امکان دارد پزشک ، کرم یا قرص استروژن تجویز کند.