مرز تغییر چهره طبیعی هر كدام از ما كه به‌دلایل منطقی، احساسی یا حتی غیرمعقولانه از آن رضایت نداریم تا كجاست؟ آیا مجازیم با دستكاری‌های پزشكی از خودمان چهره‌های عجیب و غریب و گاهی ترسناك و حتی وهم‌انگیز بسازیم؟به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ، این روزها كم نیستند جوانانی كه با تغییر قیافه‌های عجیب از طریق جراحی‌های پلاستیك در اندیشه كسب شهرت در فضای مجازی هستند، اما در خلق این چهره‌های ترسناك و دستكاری‌شده تا چه اندازه اندیشه‌های توهم‌زده خود فرد و چقدر ردپای غیرمسؤول و غیرمتعهدانه یك پزشك قابل ردیابی است؟

خبرساز شدن تغییر چهره عجیب یكی از چهره‌های مشهور اینستاگرامی، بهانه‌ای شد تا پای صحبت‌های دكتر بابك نیكو‌مرام، فوق‌تخصص جراحی پلاستیك و نایب‌رئیس انجمن جراحان پلاستیك و زیبایی ایران و تحلیل وی از معضل بی ‍‌قانونی حاكم بر حوزه جراحی زیبایی در كشور بنشینیم.

«مواد درسی حوزه زیبایی علم جراحی پلاستیك به‌طور كلی با بقیه دروس رشته‌های درمانی فرق دارد. دید ما در بسیاری از مسائل زیبایی بازتر شده است، زیرا آن اصول را به‌طور حرفه‌ای فرا گرفته‌ و پخته‌تر شده‌ایم و بعد از رسیدن به این مرحله از دانش، حاضر نیستیم بیماران را بیهوده عمل كنیم.

البته متخصصان خوب و بد در همه رشته‌ها وجود دارند و ما نیز از این مساله در جامعه پزشكی مبرا نیستیم، ولی حداقل ما دوره‌های آموزشی این رشته را طی كرده و آموزش آن را دیده‌ایم و اگر عارضه‌ای هم باشد، می‌توانیم آن را برطرف كنیم یا از دیگر استادان‌مان برای جبران آن مشكل كمك بخواهیم.»نایب‌رئیس انجمن جراحان پلاستیك و زیبایی ایران ضمن اشاره به مطالب فوق می‌افزاید:

هیچ نظارتی درخصوص اعمال جراحی زیبایی كه توسط افراد غیر‌متخصص و آموزش‌ندیده در كشور انجام می‌شود وجود ندارد و این مسائل سلامت مردم را به خطر انداخته است. این در حالی است كه امروزه در بسیاری از كشورهای متمدن، قوانین و مقررات سفت و سختی در خصوص چگونگی اعمال جراحی زیبایی وضع و سلامت مردم تضمین شده است.

این در حالی است ‌كه در آن دسته دستورالعمل‌های محدودی نیز كه توسط وزارتخانه مثلا درخصوص لیپوساكشن و رینوپلاستی ابلاغ شده است، نهادهای نظارتی نقش خود را به خوبی انجام نمی‌دهند.

دكتر نیكومرام با اشاره به این مطالب می‌افزاید: بعضا اعلام می کنند كه نیروی كافی برای كنترل و نظارت در اختیار ندارند، ولی دیده شده است كه حتی با گزارش همكاران و حتی بیماران آسیب‌دیده در خصوص بعضی تخلف‌ها، مسؤولان نظارتی چشم خود را در این خصوص بسته‌اند كه این شائبه را تداعی می‌كند كه گردش مالی بالای این‌گونه اعمال، مستعد ایجاد زمینه فساد در نظارت گشته است.

این بی‌نظارتی به آن حد رسیده كه تبلیغات گمراه‌كننده، اغواكننده مروج اعمال جراحی زیبایی و خارج از اصول حتی توسط تكنیسین‌ها، افراد غیرپزشك و دلالان حوزه زیبایی آزادانه و گستاخانه در تمام در و دیوار شهر و همچنین در فضای مجازی به چشم می‌خورد و نهادهای نظارتی چشم خود را در این خصوص بسته‌اند یا در كنترل آن ناتوانند.

رتبه اول ایران در مصرف ژل و بوتاكس!

دكتر نیكو‌مرام در خصوص آمار جراحی زیبایی در ایران می‌گوید: متاسفانه تعداد قابل توجهی از اعمال جراحی زیبایی در مراكز جراحی محدود، كلینیك‌های پوست و حتی مطب‌های شخصی انجام می‌شود كه به‌خصوص در دو مورد آخر به‌درستی گزارش نمی‌شود. از طرفی متولی این كار نیز در كشور مشخص نشده است؛ بنابراین آمار دقیقی از تعداد اعمال جراحی زیبایی نمی‌توان ارائه داد.

ولی آنچه می‌دانم، این است كه آمار بسیار بالایی داریم و سال قبل كه با مسؤول پخش خاورمیانه یكی از شركت‌های معتبر سازنده ژل و بوتاكس صحبت می‌كردم، اعلام كرده بود فروش بسیار بالایی در ایران دارد و بین تمام كشورهای منطقه رتبه اول را داریم و احساس رضایت زیادی به‌عنوان یك بازار خوب داشت. در مورد پروتز و دیگر مواد مصرفی نیز وضعیت همین‌گونه است.

ولی آیا واقعا ما به مصرف این همه ژل و بوتاكس و پروتز نیاز داریم؟ آیا اینها ارز كشور را مصرف و جیب مردم را خالی نمی‌كند؛ ارزهایی كه در این شرایط كشور به‌سختی تهیه می‌شود! حتی كشورهایی با سرانه درآمد بالا نیز این مقدار اعمال زیبایی و مصرف ژل، بوتاكس و پروتز ندارند.