درمان های خانگی برونشیت

برونشیت یک بیماری است که در اثر التهاب و عفونت در پوشش لوله‌های برونش ایجاد می‌شود. علایم برونشیت عبارتند از تنگی نفس، گرفتگی قفسه‌ی سینه، خس خس سینه، خستگی، سرفه‌ی مداوم و وجود مخاط غلیظ.  نوع برونشیت وجود دارد: حاد و مزمن.

برونشیت حاد شایع است و توسط ویروس آنفولانزا یا سرما ایجاد می‌شود در حالی که برونشیت مزمن به دلیل آلرژی، آلودگی هوا و اعتیاد به مصرف سیگار بروز می‌کند. هنگامی که سیستم ایمنی بدن شما ضعیف می‌شود و ریه‌های‌تان عفونت می‌گیرند، ممکن است دچار برونشیت شوید.

زنجبیل :

زنجبیل، اغلب برای درمان سرماخوردگی استفاده می‌شود، همچنین زنجبیل خواص ضد التهابی دارد و سیستم ایمنی را تقویت کرده و لوله‌های برونش تحریک شده، ملتهب و متورم را درمان می‌کند. زنجبیل، دارچین و میخک از هرکدام نصف قاشق چای خوری در یک فنجان آب گرم ریخته. به خوبی هم بزنید و روزی چند باربنوشید. همچنین می‌توانید یک قاشق چای خوری پودر زنجبیل و فلفل سیاه را به یک فنجان آب جوش ریخته و چند دقیقه بعد مقداری عسل یا شیر ریخته و روزی دو بار بنوشید.

آویشن :

آویشن گیاهی از ریشه پامچال دارویی است که در کاهش مدت و شدت علائم بیماری برونشیت موثر است.

جوشانده: 1 تا 2 گرم گیاه خشک را در 150 میلی لیتر آب جوش به مدت 10 دقیقه بجوشانید. چند فنجان از آن را طی روز بنوشید.

عصاره برگ: 20 تا 40 قطره عصاره آویشن را با آب یا آبمیوه رقیق کنید و 3 بار در روز میل کنید.

زردچوبه :

خاصیت ضد التهابی زردچوبه برای درمان سرفه همراه با برونشیت است. به دنبال این درمان سینه صاف می‌شود.

یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را به یک لیوان شیر اضافه می‌کنیم. دو یا سه بار در روز آن را بنوشید. برای نتایج سریع تر، با معده خالی بنوشید.

توجه: این درمان مناسب افرادی که دارای سنگ کیسه صفرا، اسید، زخم معده و یا زردی هستند مناسب نیست.

سیر :

سیر به علت خواص آنتی بیوتیک و ضد ویروسی برای درمان برونشیت به ویژه برونشیت حاد، بسیار مفید است.

سه حبه سیر را بردارید و له کنید.

سپس آن را به یک لیوان شیر داغ اضافه کنید.

حال به خوبی مخلوط کنید.

این مخلوط را قبل از رفتن به خواب مصرف کنید.

آب نمک :

چند بار در روز غرغره کردن با استفاده از آب نمک یک روش عالی جهت درمان علایم مختلف برونشیت است. ترکیب آب و نمک توانایی این را دارد که به تسکین التهاب در گلو و همچنین کاهش مخاط که باعث سوزش گلوی‌تان می‌شود، کمک کند. برای استفاده از آب نمک جهت درمان علائم برونشیت مطابق با روش زیر عمل کنید:

– خیلی ساده ۱ قاشق چایخوری نمک بردارید. شما باید مطمئن شوید که مقدار نمک کافی است. اگر بیش از حد نمک استفاده کنید، ممکن است دچار سوزش در گلوی‌تان بشوید. یا اگر نمک را به میزان خیلی کم استفاده کنید، تاثیری نخواهد گذاشت.

– سپس آن را با یک لیوان آب ولرم مخلوط کنید و خوب هم بزنید.

– شما باید این روش را به طور روزانه برای تمیز کردن گلو و از بین بردن مخاط استفاده کنید.