حفظ باروری با فریز تخمک

امروزه روش های بسیار زیادی در زمینه باروری و فرزندآوری به وجود آمده و مورد استفاده قرار می گیرد ؛ حفظ باروری با فریز تخمک نیز یکی دیگر از تکنیک های نوین در این عرصه می باشد. به منظور آگاهی از آن می توانید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. مسلما حفظ توانایی تولید مثل و باروری زمانی پر اهمیت خواهد بود که بنا به دلایلی ، این توانمندی از دست برود. ( درمان ناباروری ) در گذشته اغلب دختران در سنین پایین و معمولا پس از رسیدن به سن بلوغ ازدواج کرده و طی طول زندگی خود ، دارای فرزند یا فرزندانی می شدند ؛ اما با توجه به شرایط زندگی های کنونی و تحولاتی که در آن به وجود آمده ، سن ازدواج بسیار بالا رفته است ؛ هرچند افرادی هم که متاهل هستند به دلیل مشکلاتی مثل مسکن ، درآمد ، کار یا حتی تحصیل ، فرزندآوری را به تاخیر انداخته اند.

حال آن که با گذشت سن مناسب باروری ، ممکن است فرد در آینده برای بچه دار شدن به مشکل خورده و حتی دیگر قادر به بارداری نباشد ؛ یا با توجه به بالا بودن سن والدین ، احتمال تولد فرزند با ناهنجاری های ژنتیکی و مادرزادی بسیار افزایش می یابد. علاوه بر این ها ، ابتلا به برخی بیماری ها نیز می تواند توانایی بارداری را از افراد سلب نماید. از این رو استفاده از روش های حفظ باروری برای این اشخاص ، بسیار موثر و کاربردی خواهد بود.

انجماد تخمک یا همان فریز کردن تخمک ، از انواع تکنیک های حفظ باروری برای زنان است که طی آن می توان تخمک های سالم را از تخمدان خارج کرده و در شرایطی خاص منجمد و نگهداری نمود.

قدرت باروری از چه سنی کاهش می یابد ؟

مدت زمان توانمندی برای باروری در زنان نسبت به مردان محدودیت های بیشتری دارد ؛ هرچند که این مسئله در جوامع و گروه های مختلف با نژادها و ژنتیک های متفاوت ، به شکل یکسان نمی باشد اما بنا به گفته متخصصان و پزشکان صاحب نظر در این عرصه ، قدرت باروری بانوان کشور ما به طور میانگین ، تقریبا از 40 سالگی به بعد افت شدید داشته و زنان معمولا پس از سن 45 سالگی ، دچار زادبس یا همان یائسگی می شوند.

بهترین سن برای فرزندآوری و بارداری زنان حدودا 25 سالگی تا 35 سالگی تخمین زده شده است. بنابراین چنانچه خانمی در این دوره طلایی شرایط بچه دار شدن را نداشته باشد می تواند از طریق انجماد تخمک خود ، قدرت بارداری را به طور قطع برای خود حفظ نماید.

مراحل حفظ باروری با فریز تخمک

چنانچه قصد فرآیند حفظ باروری با فریز تخمک خود را دارید در وهله اول نیاز است که به یک متخصص ناباروری زبده و مجرب مراجعه نمایید. در این هنگام ، به احتمال زیاد ، نیاز است که برخی از آزمایشات غربالگری زیر را انجام دهید:

تست ذخیره تخمدان
غربالگری بیماری های عفونی

چنانچه مشکلی در روند کار وجود نداشته باشد ، مراحل انجماد تخمک به ترتیب زیر صورت می پذیرد:

مرحله القای تخمک گذاری

همانطور که می دانید ، تخمدان هر زن به طور طبیعی ، ماهانه یک تخمک را رها می کند که این مقدار برای انجام فرآیند انجماد تخمک کافی نیست ؛ لذا به منظور تولید تخمک های بیشتر ، نیاز است که با کمک هورمون های مصنوعی ، تخمدان ها مورد تحریک قرار گیرند. این پروسه از اولین روز قاعدگی شروع خواهد شد. این داروهای تحریک کننده بنا به شرایط بیمار و انتخاب پزشک معالج ، مورد استفاده قرار می گیرند.

طی این دوران ، جراح و متخصص زنان ، بیمار خود را تحت نظر داشته و با بهره گیری از تکنیک های مختلف ، رشد تخمک ها را مورد برسی قرار می دهد.

مرحله بازیابی تخمک

پس از ایده آل شدن وضعیت تخمک ها نوبت به بیرون آوردن آن ها می شود. متخصص زنان با استفاده از یک پروپ اولتراسوند که به یک دستگاه مکش متصل است ، از کانال واژن ، فولیکول ها ( کیست های حاوی تخمک ) را شناسایی کرده و شروع به استخراج تخمک ها می نماید. در مواردی که فرد باکره است ، عملیات بازیابی تخمک از روش لاپاراسکوپی انجام خواهد شد.

مرحله انجماد تخمک

در مرحله آخر ، باید تخمک استخراج شده را منجمد نمود ؛ این کار با پایین آوردن دما تا زیر صفر درجه اتفاق می افتد ، طی این فرآیند فعالیت های بیولوژیک سلول و حیات آن متوقف شده و تخمک منجمد می گردد. انجماد تخمک طبق دو روش زیر انجام می پذیرد:

انجماد آهسته : در این متد ، تخمک به تدریج منجمد می شود ، لذا محافظت بیشتری از آن در مقابل فرآیند انجماد صورت می گیرد. طی این پروسه از مواد ضد کریستالی ، برای پیشگیری از کریستال شدن مایع سلول ، استفاده می گردد.
انجماد به روش شیشه ای : فرآیند انجماد تخمک در این روش ، با سرعت بالا انجام شده و از کریستال شدن آب سلول جلوگیری می شود.
فریز تخمک دختر مجرد

همانگونه که در فوق نیز اشاره شد ، تکنیک حفظ باروری با فریز تخمک ، برای دوشیزگان نیز میسر می باشد و پروسه بازیابی تخمک در آن ها ، از طریق عمل لاپاراسکوپی انجام می پذیرد.

هزینه فريز كردن تخمك

برای حفظ باروری با فریز تخمک ، علاوه بر هزینه ای که بابت تکنیک های به کار برده شده در مراحل انجماد تخمک پرداخت می شود ، مبلغی دیگر نیز به صورت سالیانه به منظور نگهداری تخمک فریز شده باید پرداخت گردد.