23 مه 2021
می 23, 2021

جراحی بینی

0 دیدگاه

جراحی بینی

طبق گفته جراح بینی ، جراحی بینی یک نوع عمل جراحی برای تغییر شکل بینی می باشد که می توان از آن برای

بزرگ کردن بینی
کوچک کردن بینی
برداشتن قوز بینی
عمل بینی گوشتی
انحراف بینی


بینی های استخوانی
پولیپ بینی
کوچک کردن سوراخ های بینی
تغییر زاویه بینی نسبت به لب بالا
و اصلاح عیوب دیگر بینی بهره جست.

 

جراحی زیبایی بینی

در حین عمل بینی، جراح یک برش ایجاد می کند تا به استخوان و غضروف بینی دسترسی پیدا کند ؛ برش معمولا در داخل بینی زده می شود بنابراین بعد از عمل ، جای برش غیر قابل مشاهده است. بر حسب نیاز ممکن است پیوند غضروف یا استخوان (هم می تواند از قسمت هایی از بدن خود بیمار باشد و هم می تواند پر کننده های ترکیبی مصنوعی باشد) نیز انجام شود. پس از اینکه جراح ، استخوان و غضروف بینی را اصلاح کرد ، پوست و بافت بینی بر روی ساختار جدید می نشیند. البته تاثیر نوع پوست بینی بر عمل جراحی و نحوه جذب شدن پوست را نیز نباید نادیده گرفت. در نهایت یک آتل ( اسپلینت ) یا گچ در بیرون بینی گذاشته می شود تا شکل جدید بینی را تا زمان بهبود پشتیبانی کند.

عمل بینی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

عمل بینی معمولا به صورت سرپایی انجام می شود اما گاهی اوقات هم ممکن است بیمار یک شب در بیمارستان یا محل جراحی بستری شود.

دکتر جراحی که عمل بینی را انجام می دهد معمولا متخصص گوش و حلق بینی یا جراح پلاستیک یا هر دو است .

بعد از عمل بینی چه انتظاری داشته باشیم؟

پس از یک هفته، آتل و باندپیچی از روی بینی شما برداشته می شود.

صورت کمی پف دارد و نواحی اطراف چشم و بینی کبود و متورم است . کبودی دور چشم و تورم اطراف بینی برای چند روز ادامه دارد و پس از آن بهبود می یابد. کمپرس سرد می تواند برای به حداقل رساندن تورم و کاهش درد مفید باشد . دکترتان ممکن است برای کاهش درد برای شما مسکن نیز تجویز کند .

حدودا 7 تا 10 روز طول می کشد تا کبودی و تورم بعد از جراحی تقریبا از بین برود .

ممکن است نیاز باشد تا چند روز اول بعد از جراحی ، سر خود را بالا نگه دارید. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا دوباره بتوانید فعالیت های شدید را از سر بگیرید.

چرا عمل بینی انجام می دهیم؟

عمل بینی می تواند سایز ، شکل و زاویه بینی شما را تغییر دهد و باعث شود بینی شما تناسب بهتری با بقیه اجزای صورتتان پیدا کند . عمل بینی می تواند مشکلات ساختاری بینی را که باعث گرفتگی مزمن یا مشکلات تنفسی می شود را اصلاح کند .

همچنین با رینوپلاستی می توان ایرادهای مختلف بینی را برطرف کرد ، برای مثال :

بزرگ بودن اندازه بینی
قوز دار بودن بینی
افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه میان بینی و لب
پهن بودن بینی
بزرگ بودن سوراخ های بینی
جعبه ای شکل بودن نوک بینی
زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت
دررفتگی تیغه بینی و غیرقرینه بودن بینی
دو شاخه بودن نوک بینی
دفورمیتی ( بد شکلی ) بعد از عمل جراحی
برنامه ریزی برای عمل جراحی

جراحان معمولا بیماران را تشویق می کنند تا برای مراقبت از خود فعال باشند تا بتوانند به کمک هم یک برنامه درمانی را تنظیم کنند :

از بین دو تکنیک جراحی به روش باز و بسته کدام یک بهتر است .
کدام یک از این دو روش برای نیازهای بیمار مناسب تر است .
کدام یک از انواع بیهوشی توصیه می شود.

عمل بینی چقدر موثر است ؟

میزان اثر بخشی جراحی به میزان انتظار شما از عمل بینی بستگی دارد. نکته بسیار مهم این است که شما و جراحتان در مورد هدف جراحی به یک نظر مشترک برسید.

نتیجه جراحی بینی دائمی است ، اگر چه ممکن است آسیب های بعدی یا عوامل دیگر روی ظاهر بینی تاثیر بگذارد. عمل زیبایی بینی فقط باید بر روی بینی فردی انجام شود که رشد او کامل شده است که در خانم ها این سن 15 یا 16 و در آقایان 17 یا 18 سالگی می باشد . اگر عمل زیبایی بینی قبل از این سن انجام شود ، رشد بینی می تواند روی نتیجه نهایی عمل بینی تاثیر بگذارد و احتمالا موجب بروز عوارض نیز خواهد شد.

 

اگر نتیجه جراحی برای من رضایت بخش نبود چه کار کنم ؟

متاسفانه علی رغم بهترین جراح بینی تهران ، در بعضی موارد یک بیمار ممکن است  از نتیجه جراحی دکتر خود ناراضی باشد. این اتفاق می تواند علل مختلفی داشته باشد ؛ از جمله خطای جراحی یا انتظارات غیر واقع بینانه از طرف بیمار. اگر بینی آن ها در ماه های اول شکل ایده آلی که مد نظر داشته اند نگرفته است بیماران نباید وحشت زده بشوند زیرا نتیجه نهایی جراحی می تواند تا یک سال متغیر باشد، اگر بیمار حتی پس از اینکه بینی شکل نهایی خودش را گرفت از نتیجه جراحی ناراضی بود ، گزینه هایی برای اصلاح و درمان وجود دارد ؛ بسته به میزان تغییرات که نیاز است ، جراح ممکن است تغییر شکل بدون جراحی یا اگر جزو افراد واجد شرایط برای جراحی ترمیمی باشید ، جراحی ترمیمی را به شما پیشنهاد کند.

 

اهداف ویژه

عمل بینی می تواند برای تغییر شکل ، سایز و ظاهر کلی بینی استفاده شود. در بعضی موارد جراح شما ممکن است در همان زمان ایمپلنت چانه را نیز به شما پیشنهاد کند. این کار کمک می کند که مشخصات صورت تعادل بیشتری پیدا کنند.

ملاحظات کلی

بهترین راهی که بیمار می تواند متوجه شود که آیا او یک کاندید خوب برای عمل بینی می باشد ، یا خیر ؛ این است که یک جلسه مشاوره با یک جراح واجد شرایط ترتیب دهد. جراح شما سابقه پزشکی، کیفیت پوست، اهداف زیبایی شناسی و آمادگی ذهنی تان را قبل از درمان بررسی می کند و بر اساس آن عمل بینی را به شما توصیه می کند.

کیفیت زندگی بعد از عمل بینی

عمل بینی علاوه بر مزایای فیزیکی، دارای مزایای روانی نیز می باشد .اشخاصی که از سایز و شکل بینی خود ناراضی هستند معمولا از ظاهرشان احساس خجالت می کنند و ممکن است از اعتماد به نفس پایین رنج ببرند. با این حال بسیاری از بیماران پس از انجام عمل بینی افزایش محسوسی در اعتماد به نفس خود را گزارش کرده اند. این ویژگی به تنهایی می تواند یک دلیل بزرگ برای انتخاب عمل بینی باشد.

 

مزایای جراحی بینی از نظر زیبایی

معمول ترین دلیل برای افرادی که تصمیم به انجام عمل بینی می گیرند بهبود دادن ظاهر بینی شان است ؛ خیلی از افراد احساس می کنند سایز و شکل بینی شان با بقیه اجزای صورتشان هماهنگی ندارد و به همین دلیل برای بهبود هارمونی صورتشان عمل بینی را انتخاب می کنند. در طول عمل بینی تغییراتی بر روی پل بینی، نوک بینی و سوراخ های بینی می توان ایجاد کرد. انتخاب یک جراح واجد شرایط برای انجام عمل بینی این اطمینان را خواهد داد که بیماران سودمندترین نتایج را از عمل بینی خواهند گرفت.

از جمله مزایای زیبایی برای عمل بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تقارن صورت – کوچکترین عدم تقارن در بینی افراد می تواند تاثیر عمده ای در ظاهرشان ایجاد کند . عمل بینی می تواند ظاهر متعادل تری ایجاد کند.

بهبود شکل – تغییر در پل یا نوک بینی می تواند توجه را به مناطق دیگر صورت جلب کند.

حجم متناسب – کاهش دادن پهنای بینی حتی یک مقدار کم ، می تواند تاثیر قابل توجهی بر روی تناسب بینی با بقیه اجزای صورت داشته باشد.

از بین بردن قوز بینی – جراحی بینی می تواند عیوب پل بینی را اصلاح کند چه این عیوب مادرزادی بوده و  چه در اثر یک آسیب به وجود آمده باشد.

مزایای عمل بینی از نظر بهداشت و سلامتی

عمل بینی علاوه بر داشتن مزایای زیبایی می تواند مشکلات مرتبط با سلامت را نیز اصلاح کند. دو مورد از مزایای اصلی عمل بینی عبارتند از :

بهبود مشکلات تنفسی – عمل بینی می تواند راه های باریک بینی را باز کرده و اختلالات ساختاری را اصلاح کند و توانایی تنفسی شخص را بهبود دهد.
اصلاح نقص های مادر زادی – عمل بینی همانطور که نقایص مادرزادی داخلی اصلاح می کند می تواند به اصلاح نقایص بیرونی نیز بپردازد مانند انحراف بینی.

 

جراحی بینی باز

عمل بینی باز ، تکنیکی است که در آن ، بریدگی برای دسترسی یافتن به ساختارهای بینی ؛ از قبیل استخوان و غضروف ، در ناحیه کلوملا ایجاد می شود. معمولاً یک بریدگی کوچک به صورت عرضی در داخل بینی ، ایجاد می شود که بعداً به بریدگی های ایجاد شده در داخل سوراخ های بینی ، وصل می شود ؛ پوست روی بینی ، به سمت بالا کشیده شده و از روی چارچوب ساختاری بینی ، بلند می شود ؛ این کار به جراح بینی ، اجازه می دهد تا بتواند مولفه های بینی را در سطح وسیع تری مشاهده کند.

جراحی بینی بسته

عمل بینی بسته ، تکنیکی است که در آن تمام برش ها در داخل بینی ، ایجاد شده و هیچ جای زخم قابل مشاهده ای بر جای نمی ماند ؛ اصلاحات انجام شده در غضروف ، استخوان و حفره های بینی ، همگی از طریق برش های دقیق ایجاد شده در داخل بینی ، انجام می شود ؛ روش جراحی بسته بینی ، دارای این مزیت نیز هست که در آن زمان ، ریکاوری کوتاه تر می باشد.

اقدامات قبل از جراحی بینی
اولین و مهم ترین گام جهت انجام جراحی زیبایی بینی ، انتخاب جراح بینی می باشد ؛ چرا که بین جراح بینی و نتیجه عمل زیبایی بینی رابطه ای مستقیم وجود دارد ، هر چه میزان تجربه و مهارت جراح بینی بیشتر باشد بیماران از جراحی زیبایی بینی نتیجه بهتری دریافت خواهند کرد.
بیماران باید حداقل به مدت 2 هفته قبل از جراحی زیبایی بینی ، از مصرف داروهایی که سبب رقیق شدن خون می شوند خودداری کنند ،  چرا که مصرف این داروها احتمال خونریزی در حین عمل بینی را افزایش می دهد ؛ برخی از داروها که چنین خاصیتی دارند عبارت اند از : ژلوفن ، بروفن ، آسپرین و غیره.
بیمارانی که قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارند ، از مدتی قبل از عمل بینی اجازه استعمال دخانیات ( مصرف سیگار و قلیان ) را ندارند ؛ چرا که مصرف این موارد قبل از جراحی بینی ، عمل بینی را با مشکل رو به رو می کند.
مصرف نوشیدنی های حاوی الکل ، برای بیمارانی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی گرفته اند ، ممنوع می باشد ؛ بنابراین بیماران باید حداقل از دو هفته قبل از عمل بینی از مصرف الکل خودداری کنند.
بانوانی که جهت انجام عمل بینی به کلینیک مراجعه می کنند ، باید از به همراه داشتن زیورآلات خودداری کنند.

روز قبل از جراحی زیبایی بینی
افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، تا مدتی بعد از عمل بینی نمی توانند سر خود را بشویند به همین علت توصیه می شود بیماران روز قبل از جراحی بینی استحمام کنند.
آقایانی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی گرفته اند ، باید روز قبل از عمل بینی ریش و سبیل خود را بتراشند.
توصیه می شود شب قبل از عمل زیبایی بینی شام سبک میل شود و بیماران از 8 ساعت قبل از عمل بینی از خوردن و آشامیدن خودداری کنند.
بیماران باید در روز قبل از جراحی زیبایی بینی ، به وفور آب میل کنند.
روز جراحی زیبایی بینی
هنگامی که بانوان به منظور انجام عمل بینی ، به کلینیک مراجعه می کنند بهتر است بدون آرایش باشند.
حضور یک همراه در روز جراحی زیبایی بینی الزامی می باشد ، بنابراین بیماران باید از تنها مراجعه کردن به کلینیک خودداری کنند.
بیماران در روز جراحی زیبایی بینی ، باید ناشتا باشند.
به همراه داشتن تمامی مدارک پزشکی در روز جراحی زیبایی بینی ، الزامی می باشد.
انتظارات بلافاصله بعد از درمان
اطراف بینی ، گونه ها و چشم ها متورم می شود.
صورت کبود می شود.
1 تا 2 هفته بعد از درمان
تورم و کبودی هنوز وجود دارد .
به مدت 2 هفته از گرفتن بینی ، خودداری کنید.
داخل بینی را با اسپری بینی ، مرطوب نگه دارید.
تا حد امکان غذاهای نرم را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
3 هفته بعد از جراحی بینی و پس از آن
از انجام ورزش ها و فعالیت های سنگین ، به مدت 3 هفته خودداری کنید.
از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب تا 6 هفته ، خودداری کنید.
نتایج

نتایج عمل بینی باز ، دائمی بوده و نتیجه نهایی حداکثر بعد از 1 سال ، نمایان می شود.

ریکاوری

بعد از عمل بینی باز ، تورم و کبودی قابل ملاحظه ای در صورت پدیدار می شود ؛ به مدت یک هفته،  قسمت بیرونی بینی گچ گرفته می شود ؛ این گچ با هدف ایجاد پشتیبانی از چارچوب پایینی بینی ، مورد استفاده قرار می گیرد ؛ هر چند تورم اطراف گونه ها و لب ها بعد از 1 تا 2 هفته ، فروکش می کند ؛ ولی تورم بینی تا یک ماه ، ماندگار خواهد بود.

1 تا 1.5 سال طول می کشد تا خود بینی بهبود یابد ؛ می توانید بلافاصله بعد از برداشتن گچ بینی ، آرایش کنید.

آیا جراحی بینی باز ، دردناک است ؟

از آنجایی که داروی بیهوشی در طول خود عمل بینی ، تزریق می شود ؛ بیمار در طول کار جراح بینی ، در حالت خواب می باشد ؛ بنابراین در طول عمل بینی ، دردی احساس نخواهد شد.

عمل بینی برای چه کسانی توصیه نمی شود ؟

جراحی بینی ، برای داوطلبین زیر 16 سال توصیه نمی شود ؛ مگر ترمیم ، بنا به دلایل مربوط به آسیب دیدگی، مورد نیاز باشد ؛ با این وجود نیاز به جراحی بر یک مبنای مورد به مورد ، ارزیابی می شود ؛ چون کودکان از نظر فیزیکی و احساسی ، با سرعت های متفاوتی به بلوغ می رسند.

به حداقل رساندن ریسک ها

عوارضی که در قسمت قبل اشاره شد احتمالی و بعید هستند . با این حال بیماران می توانند برای کاهش ریسک اقدامات زیر را انجام دهند .

قدم اول ، انتخاب جراح واجد شرایط ؛ انتخاب یک جراح بینی خوب برجسته که استانداردهای ایمنی مناسب را حفظ کند می تواند احتمال ایجاد عفونت ، ایجاد حفره و  عوارض دیگر را کاهش دهد. یک جراح با تجربه می تواند یک نتیجه رضایت بخش را تضمین کند.

قدم دوم ،بیماران باید دستور العمل های قبل و بعد از جراحی را دنبال کنند. این دستورالعمل ها فقط برای کاهش ناراحتی ها استفاده نمی شود بلکه روند بهبود شما را سرعت بخشیده و سلامت بیمار را حفظ می کند.

قدم نهایی ،افراد باید ارتباط خود را با دکترشان در طول این فرآیند حفظ کنند . آن ها باید تا آنجایی که ممکن است در مورد اهداف درمان و همچنین در مورد سابقه پزشکی، داروهای مصرفی، عادت کشیدن سیگار و نگرانی های مرتبط به خود صادق باشند.