16 فوریه 2020
فوریه 16, 2020

افتادگی پلک در کودکان

0 دیدگاه

افتادگی پلک در کودکان

افتادگی پلک در کودکان : منظور از پتوز پلک ، افتادگی پلک بالا می باشد که درجات متفاوتی در افراد مختلف دارد. اگر افتادگی پلک ، قبل از سن هشت سالگی رخ دهد به آن پتوز پلک کودکی می گویند. همانطور که کودک در دوره رشد و توسعه بصری است ، یکی از مشکلاتی که ممکن است باعث شود کودک قادر به باز کردن کامل چشم خود نباشد ، amblyopia یا تنبلی چشم است. ( پروفسور محسن بهمنی کشکولی )

در این حالت چشم تحت تاثیر قرار گرفته ، محرک های بصری کافی دریافت نمی کند و پتانسیل کامل آن توسعه نمی یابد.
چه چیزی باعث افتادگی پلک در کودکان می شود ؟

در بزرگسالان ؛ پتوز معمولا به علت افزایش سن ، تروما ، بیماری های عضلانی یا اختلالات عصبی ایجاد می شود. اما افتادگی پلک در کودکان معمولا مادرزادی است ( در هنگام تولد ) و به رشد ضعیف عضلات پلک مربوط است.

در اکثر موارد افتادگی پلک در کودکان ، ارتباطی با سابقه خانوادگی یا سایر بیماری ها ندارد.

این عارضهافتادگی پلک در کودکان معمولا یک نتیجه از آسیب در رشد جنینی عضله بالابرنده پلک است و با وجود اینکه عضله به خوبی به پلک متصل می باشد ، اما قدرت ندارد تا آن را بالا ببرد.

علل دیگری که کمتر معمول هستند نیز وجود دارد مانند واکنش های آلرژیک ، بیماری های عضلانی ( steine )، اختلالات عصبی ( فلج پیشرفته ، سندرم هورنر ، میاستنیا گراویس ) و آسیب های موضعی.

در برخی موارد استثنایی که افتادگی پلک به سرعت در عرض چند روز یا چند هفته اتفاق می افتد ، آزمایش های چشم و تست های تصویربرداری برای تشخیص بیماری های جدی مانند آنوریسم یا تومورهای داخل جمجمه ضروری است.
چگونه می توان از افتادگی پلک در کودکان جلوگیری کرد ؟

از افتادگی پلک در کودکان نمی توان پیشگیری کرد ، اما اگر به موقع تشخیص داده شود ، می تواند با درمان مناسب تصحیح شود.

اگر افتادگی پلک در کودکان به موقع درمان نشود ، می تواند مانع پیشرفت بصری کودک شود و شرایطی مانند تنبلی چشم ، استرابیسموس و تاری دید شود.

در نهایت بر روی تاندونی که به عضله بالابرنده پلک متصل است اثر گذاشته و موجب ضعف آن می گردد و بدین ترتیب در پلک افتادگی ایجاد شده و جلوی مردمک چشم را مسدود می کند.
علائم افتادگی پلک در کودکان :

در کودکانی که افتادگی پلک به وضوح قابل مشاهده است تشخیص پتوز پلک کار چندان سختی نیست.

اگر به صورت مادرزادی باشد ، در کودکان مبتلا به پتوز خفیف ممکن است در چند سال اول متوجه آن نشوید که در اینصورت احتمال بدتر شدن وضعیت وجود دارد. پس مهم است که در طی سال های اولیه رشد کودک به طور جدی مراقب او باشید.

اگر به نظر می رسد که کودک شما در هنگام خواندن یا نوشتن ، چشمان خود را به سختی باز نگه می دارد ، باید با متخصص مشورت نمود.
سایر علائم افتادگی پلک در کودکان عبارتند از :

بالا بردن ابرو و پلک ها
خم کردن سر به عقب برای بهتر دیدن
بالا بردن پلک با انگشت

درمان افتادگی پلک در کودکان :

درمان پتوز پلک به وسیله جراحی است. هدف جراحی پلک ، ترمیم تاندونی است که پلک را بالا می برد یا توانمندسازی عضله است که بتواند قدرت خود را بازیابی نماید.

تکنیک های مختلفی برای جراحی پلک وجود دارد و بسته به شرایط بیمار ، بهترین و کارآمدترین آن ها به کار گرفته می شود.

جراحی پتوز پلک معمولا در بیماران زیر پنج سال انجام نمی شود. دلایل این امر این است که کودکان زیر پنج سال معمولا در طی فرایند ارزیابی قبل از عمل همکاری نمی کنند ، همچنین ساختارهای آناتومیکال که باید تحت درمان قرار گیرند ، هنوز در مراحل اولیه توسعه قرار دارند و مراقبت های پس از عمل جراحی برای کودک قابل تحمل نیست و نمی تواند از عهده آن بر آید.

پزشکانافتادگی پلک در کودکان تنها زمانی استثنا قائل می شوند که خطر آمبلیوپیا به علت انسداد مردمک یا تورتیکولی وجود داشته باشد. در این صورت ، پلک باید فورا اصلاح شود.

در موارد تروما یا پتوز پلک مرتبط با آلرژی، به بیماران توصیه می شود چند ماه منتظر بمانند تا افتادگی پلک به خودی خود فروکش کند.

متداول ترین روش جراحی افتادگی پلک در کودکان شامل بالا بردن عضله بالا برنده پلک است. در این حالت کودک تحت بيهوشي عمومي قرار می گیرد. اگر عضله بالا برنده پلک عملکرد ضعیفی داشته باشد یا حتی بدون توانایی باشد، باید پلک به خط ابرو پیوست شود تا عضله پیشانی بتواند آن را بلند کند.
ریسک جراحی افتادگی پلک چیست ؟

امکان خونریزی و عفونت وجود دارد اما بسیار نادر است. ممکن است پزشک از بیمارانی که داروهایی مثل آسپرین و ضد درد مفاصل مصرف می کنند بخواهد که چند روز قبل و بعد از جراحی برای جلوگیری از خونریزی و کبودی از آنها استفاده نکنند.

گاهی اوقات ممکن است برای تثبیت اصلاح افتادگی پلک نیاز باشد تا یک یا دو هفته به وسیله بخیه پلک ترمیم شده نگه داشته شود.
پس از عمل جراحی افتادگی پلک در کودکان با چه شرایطی مواجه می شویم ؟

پس از جراحی ، پلک متورم شده و بینایی تار می گردد. مهم است که سر را بالا نگه دارید و بعد از عمل جراحی برای کم کردن تورم از کمپرس سرد استفاده کنید.

اگر تورم بیش از حد باشد ، ممکن است بخیه ها باز شود و پلک به محل قبلی خود بازگردد.

پس از عمل ، پلک جراحی شده سفت تر از حد طبیعی می شود. هنگام خواب وقتی عضلات صورت کودک در حالت آرامش هستند ، پلک تمایل دارد کمی باز بماند.

به طور کلی ، عضله بالابرنده پلک ضعیف تر پس از عمل جراحی سفت تر می شود. به همین دلیل لازم است از پماد روان کننده و یا قطره برای جلوگیری از خشکی استفاده شود.

در اکثر کودکان این روان کننده ها برای چند ماه تا سال پس از جراحی پلک مورد نیاز است.

برخی از کودکان در معرض خطر خشکی چشم هستند. خشکی شدید ممکن است در کودکان مبتلا به بیماری های چشم بیشتر باشد.

خشکی جدی همچنین در کودکانی که دچار مشکل در محافظت از چشمشان هستند مانند آنهایی که دارای عضلات ضعیف صورت یا حرکت ضعیف چشم می باشند رخ می دهد. پزشک در مورد چگونگی روانکاری چشم توضیح خواهد داد.

یک هفته پس از جراحی پلک ، باید به پزشک مراجعه کرد تا اطمینان حاصل شود که چشم کودک رطوبت کافی دارد. همچنین باید به طور مرتب با پزشک در ارتباط باشید تا از بسته شدن کامل پلک کودک مطمئن شوید.