چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم ؟

چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم؟ مزایای استفاده از رپورتاژ آگهی چیست و چـه کمکی بـه کسب و کار و برندینگ مـا می کند؟ باید بگوییم رپورتاژ در حال حاضر یکی از بهترین و پراستفاده ترین شیوه هاي تبلیغاتی می باشد. رپورتاژ نوعی تبلیغ غیر مستقیم اسـت و مخاطب با اعتماد و اشتیاق بـه مرور آن می پردازد زیرا کـه رپورتاژ بازه اي از اطلاعات مورد نیاز مخاطب را در محتوای خود دارد.

رپورتاژ دقیقا چه معنایی دارد؟

رپورتاژ آگهی یک قالب و شکل چاپی بخصوص اسـت کـه یک شرکت برای بازاریابی و انتقال پیام برند و محصولات خودش بصورت بی‌طرف برای آن هزینه می کند. مدیر تبلیغات بـه مجله، روزنامه یا وب سایت برای فضای موردنیاز جهت ارائه محتوای متن محور بـه مخاطب مورد نظر نهایی هزینه‌ اي را پرداخت میکند

هدف

رپورتاژ آگهی اصولا مزایای تبلیغات چاپی سنتی رابا مقالات ویژه‌ اي کـه توسط یک گزارشگر خبری نوشته میشود را ترکیب میکند. داستان‌ هاي ویژه اغلب بـه‌ ویژگی‌ هاي بیشتر و خاص‌ تری در مورد شرکت یا محصولات شـما بـه نسبت تبلیغات سنتی می پردازد.

چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم؟ (مزایا و نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی)

با این‌ وجود شـما نسبت بـه مواردی کـه بـه چاپ می رسد بازرسی کمتری دارید. از طریق پرداخت هزینه‌ اي بیشتر برای فضای اختصاص‌ یافته بـه مطلب خودتان، شـما قدرت و نظارت کلی بر کلیت پیام موردنظر دارید و این بـه آن معنا اسـت کـه شـما بـه‌ طور کامل قادر بـه اشاره کردن بـه مزایا محصولات و خدمات یا ارائه یک داستان یا روایت اثرگذار دراین زمینه هستید.

شکل و قالب کلی

ماهیت رپورتاژ آگهی‌ ها قدری با آگهی‌ هاي معمولی متفاوت اسـت، اما متفاوت از تبلیغات چاپی معمولی با استفاده از یک تصویر و پیام برند اسـت. این نوع از آگهی‌ ها اغلب محتوا محور بوده و طول مطلب در آن ها زیاد اسـت کـه بـه مزایای محصولات میپردازد یا روایتی از بیان میکند کـه بـه ویژگی‌ هاي یک محصول اشاره میکند. با این‌ وجود گاهی از عناصر بصری هم در آن ها استفاده میشود.

اعتبار

یکی از دلایلی کـه عده اي از مدیران تبلیغاتی استفاده از رپورتاژ آگهی را نسبت بـه آگهی معمولی ترجیع می دهند اعتبار انها در بین مخاطبین اسـت. رپورتاژ آگهی اغلب توسط هر گونه محتوای دیگری در داخل یک رسانه توسط مخاطب خوانده میشود. بنابر این هرقدر علاقه و هیجان بیشتری از طریق آن در مخاطب ایجاد شود، میزان تأثیرگذاری آن‌هم افزایش پیدا می کند.

چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم؟ (مزایا و نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی)

مردم اغلب آگهی‌ هاي دیگری کـه دارای تصویر و عکس هستند را بیشتر در جهت یک تبلیغ میدانند و ارزش آن‌چنانی برای آن قائل نمی شوند. تشخیص دادن رپورتاژ آگهی در خیلی از موارد از دیگر محتوای عادی درج‌شده در رسانه‌ها و وب سایت ها آسان نیست و خیلی از مخاطبین آن رابه‌ اشتباه میگیرند.

چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم؟ (مزایا و نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی)

نکته: بر اساس عده اي از قوانین خاص وابسته بـه عده اي از رسانه و … در زمان درج رپورتاژ آگهی حتماً باید در قسمت بالای آن اشاره بـه رپورتاژ آگهی بودن آن انجام شود تا تمایزی بین آن با دیگر محتوا وب سایت ها وجود داشته باشد.

نویسنده رپورتاژ آگهی

طبق معمولً متن رپورتاژ آگهی توسط شخصی در داخل سازمان سفارش‌ دهنده، شرکت تبلیغاتی مسئول کمپین‌ هاي تبلیغاتی انها یا حتی یک نفر از گزارشگران آن رسانه تنظیم می شود. البته در عده اي از شرکت‌ هاي بزرگ حتماً و حتماً متن انها در داخل خود سازمان و شرکت تنظیم‌ شده و مورد تائید قرار میگیرد یا این کـه نهایتاً بـه آژانس طرف قرارداد برای امور تبلیغاتی انها واگذار می شود.

سپس فضای موردنیاز برای چاپ آن ها خریداری میشود و این شرکت‌ هاي کوچک‌ تر هستند کـه اغلب تنظیم آنرا بر عهده شرکت منتشرکننده گذاشته یا در عده اي از موارد درنهایت کار آنرا بازخوانی و تائید هم می کنند. درحالی‌ کـه هردو این رویکردها نیازمند تائید شرکت در مرحله آخر و قبل از چاپ اسـت، استفاده از یک نظر خارج از سازمان اغلب بیشتر توصیه میشود.

چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم؟ (مزایا و نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی)

نکته مهم کـه در بالا هم بـه آن اشاره شد، بی‌ طرفانه بودن محتوا و ادبیات استفاده‌ شده برای این نوع محتوا اسـت، هرچند کـه بازهم نوعی از تبلیغ اسـت کـه هزینه‌اي برای صرف شده و هرگز پوشش‌ دهنده نکات منفی در رابطه با یک محصول یا کالا نمی شود.

چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم؟ (مزایا و نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی)

رپورتاژ آگهی بیشتر از هر چیز برای محصولات و خدماتی مناسب اسـت کـه در آن ها اطلاعات بیشتر و بهتر موجب فروش محصول نسبت بـه استفاده از عکسهای میشود. محصولات و خدماتی کـه بیش از هر چیز دیگری برای انها از این نوع تبلیغات استفاده می شود شامل مکمل‌هاي غذایی، روندهای آرایشی و بهداشتی، محصولات ورزشی و برنامه‌ هاي آموزشی و تربیتی و آژانس‌ هاي مسافرتی میشود.

نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی

انسان موجودی اجتماعی اسـت ترجیح مـا این اسـت کـه بجای سروکار داشتن با یک شرکت با انسان‌ هاي دیگر تعامل کنیم. رپرتاژ آگهی این فرصت رابه هر کسب‌ و کار می دهد تا با معرفی نیروی انسانی و روایت داستان کسب‌ و کار خود امکان چنین تعاملی را فراهم کند. ساختار روایی رپرتاژ آگهی هم چنین، پیام صاحبان صنایع و کسب‌ و کارها را برای‌ مردم بـه‌ یادماندنی‌ تر می کند.

وقتی مردم خود رابه‌عنوان بخشی از داستان روایت‌ شده میبینند، اطلاعات را کامل‌ تر و بـه مدت طولانی‌ تری بـه‌یاد می‌آورند. داستان‌ ها اطلاعات رابه جالب‌ ترین و بـه‌ یادماندنی‌ ترین شیوۀ ممکن نقل می کنند. داستان‌ ها نه‌ تنها بـه مردم کمک می کنند کسب‌ و کارها را بهتر بـه‌ خاطر بسپارند بلکه آن ها را برای اقدام بـه خرید ترغیب میکنند.

چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم؟ (مزایا و نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی)

هنگامیکه اطلاعات یا ایده‌ اي در قالب داستان ارائه شود افراد را سریع‌ تر و با تأثیر بیشتری متقاعد میکند. استفاده از رپرتاژ آگهی برای بیان متقاعد‌کننده‌ تر و بـه‌ یاد‌ماندنی‌ تر پیام کسب‌ و‌ کارها بـه صاحبان آن اجازه میدهد تا در بین رقبا قد علم کنند. مردم محتوای انتشار یافته‌ بـه شکل چاپی را قابل‌ اعتماد‌تر از محتوای سایر رسانه‌ها‌ می یابند. آگهی‌ دهندگان میتوانند از این اعتماد برای ارتقای نظر مردم دربارۀ کسب‌و‌ کارشان استفاده کنند.

مردم رپورتاژ آگهی چاپ شده در روزنامه رابه چشم محتوایی قابل اعتماد نگاه میکنند. این نکته مخصوصا برای کسب‌ و کارهای خدماتی یا تازه تأسیس‌ تری مهم اسـت کـه، برای جذب مشتریان محتاط نیاز دارند وجهۀ خوبی از خود بسازند. رپورتاژ آگهی ابزار قدرتمندی برای آن دسته از مشاغلی اسـت کـه خدمات تکنیکی ارائه میدهند یا نیاز دارند ایده‌ هاي پیچیده‌ اي را برای مخاطبان‌ شان بیان کنند.

چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم؟ (مزایا و نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی)

برای مثال، در آن روزنامه‌ اي کـه درباره‌ اش صحبت کردم هر هفته بخشی با عنوان سؤال از کارشناسان منتشر می شود کـه در آن پزشکان، دندان‌ پزشکان، مشاوران اقتصادی و دیگر متخصصین میتوانند با پاسخ دادن بـه سؤالات مردم جنبۀ خاصی از کارشان را برای آن ها شرح بدهند.

چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم؟ (مزایا و نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی)

برای مثال رستورانی کـه از گوشت محلی در پخت غذا استفاده میکند، می تواند با شیوه‌ اي جذاب و متقاعد کننده در قالب یک داستان، مزایای استفاده از این نوع گوشت برای سلامتی و هم چنین کیفیت غذا هاي پخته‌ شده با آنرا شرح بدهد. رپورتاژ آگهی نه‌ تنها بازگو کنندۀ خدمت یا کالای قابل عرضۀ یک کسب‌ و کار اسـت بلکه ضرورت دقت مصرف‌ کنندگان بـه نکات مهم را نیز شرح میدهد.

رپورتاژ آگهی هم چنین برای صاحبان نشریات مزایای چشمگیری بـه‌ همراه دارد. بدیهی‌ ترین مزیت آن هزینۀ تبلیغاتی اسـت کـه بـه نشریه پرداخت می شود کـه میتوان ازآن برای توسعۀ محتوا و افزایش درآمد استفاده کرد. میشود رپورتاژ آگهی رابه‌صورت تبلیغی تکی یا بعنوان بخشی از برنامۀ تبلیغات سنتی بـه کسب‌ و کارها ارائه داد.

چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم؟ (مزایا و نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی)

مـن در کسب‌ و کارم از رپورتاژ آگهی برای ترغیب مشتریانم استفاده میکنم تا فضای بیشتری برای آگهی‌ شان خریداری کنند. برای مثال آگهی‌ دهنده‌اي کـه نیمی از یک صفحه را برای آگهی خود خریداری کند، یک مقاله‌ي یک‌چهارم صفحه‌ اي از مـا هدیه میگیرد یا اگر یک تمام‌ صفحه را برای آگهی خود خریداری کند یک مقالۀ نیم‌صفحه‌ اي و یک عکس هدیه می گیرد. مـا هزینۀ فضای رپورتاژ آگهی را در هزینۀ آگهی‌ لحاظ میکنیم.

مضاف بر افزایش درآمد، رپورتاژ آگهی شمار خوانندگان را هم افزایش میدهد. همان‌طور کـه اشاره شد، خوانندگان از رپورتاژ آگهی لذت میبرند، پس گنجاندن رپرتاژ آگهی در نشریه‌، ارزش آنرا برای مخاطبین افزایش می دهد. یک رپورتاژ آگهی با طراحی مناسب، کـه از عکس یا اثر هنری استفاده کرده باشد، بـه جاذبه‌ي بصری نشریه اضافه میکند و یکنواختی صفحات تبلیغی آنرا می‌زداید.

چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم؟ (مزایا و نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی)

علاوه بر این فهمیده‌ ام کـه رپرتاژ آگهی‌ها حس وفاداری را در مشتریانی کـه در نشریۀ شـما آگهی داده‌ اند، برمی‌انگیزند. انها از دیدن مقالات چاپ‌ شده در مورد کسب‌ و‌ کارشان خوشحال می شوند. دادن شانس خرید رپورتاژ آگهی بـه انها روابط شـما رابا مشتریانتان محکم می کند. مـا در مورد رپورتاژ آگهی بازخورد بسیار مثبتی از مشتریان‌ مان دریافت میکنیم. بـه‌ این دلیل کـه رپرتاژ آگهی‌ ها خوانندگان رابه خود جلب می کنند.

چگونه یک رپورتاژ آگهی موثر بنویسیم

مشکل اضافه کردن رپورتاژ آگهی بـه ترکیب محصول نهایی، زمان‌ بر بودن ساخت و نگارش آن اسـت. مـن بـه چند دلیل اجازۀ نگارش متن رپورتاژ آگهی رابه مشتریانم نمی دهم. محول کردن اینکار بخود مشتریان احتمال خرید آن ها را کاهش میدهد. صاحبان کسب‌ و کار از تسلط کافی در نگارش برخوردار هستند امّا گرایش انها بـه سمت استفاده‌ از اصطلاحات بیش از حد تخصصی کـه برای خودشان مهم اسـت بیشتر می باشد.

مـن پی‌ برده‌ ام کـه نوشتن متن رپورتاژ آگهی توسط خودمان بسیار بهتر اسـت. اگر هیئت تحریریه دارید، نوشتن متن رپورتاژ آگهی راهی برای مشارکت مستقیم آن ها در تهیۀ نسخۀ نهایی اسـت. اگر هیئت تحریریه ندارید، با فروشندههای خودتان کارمندان دفتری و کارکنان تولیدتان صحبت کنید، ممکن اسـت در بین آن ها فردی لایق و علاقه‌ مند بـه نگارش متن پیدا کنید. گزینۀ دیگر شـما استخدام یک نویسندۀ آزادکار «فریلنسر» اسـت.

چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم؟ (مزایا و نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی)

رپرتاژ آگهی‌ ها تبلیغات معمولی نیستند، رپورتاژ آگهی‌ ها داستان‌اند. آن ها نباید بـه سادگی مواردی را تکرار کنند کـه در تبلیغات بـه آن اشاره شده اسـت. نگارش تعداد زیادی از رپرتاژ آگهی‌ هایي کـه در روزنامۀ مـا بـه چاپ می رسد بر عهدۀ مـن اسـت و این‌ها درس‌ هایي هستند کـه مـن آموخته‌ ام:

سعی نکنید بـه تمام داستان مشتریان‌ تان بپردازید

تمرکز خودرا بر یک جنبۀ جالب‌ توجه از کسب‌ و کارشان بگذارید مثلاً: چطور شروع بکار کردند، جایزۀ مهمی کـه برنده شده‌ اند، خدمات جدیدی کـه ارائه میدهند.

چهره‌ اي برای کسب‌ و کارها ایجاد کنید

داستان‌هایي کـه دربارۀ اشخاص باشد، گیراتر از داستان‌هایي‌ اسـت کـه دربارۀ تشکیلات و سازمان‌ها باشند. بـه داستان‌هایي دربارۀ صاحبان آن مشاغل بپردازید، دربارۀ خانوادشان، کارکنانشان و مشتریان‌شان. سعی کنید عکس هایي از کسانی کـه دربارۀ انها می نویسید بـه متن اضافه کنید.

دربارۀ چیزهایی بنویسید کـه برای خواننده‌ ها جالب باشد

مقالاتی دربارۀ این کـه چطور کسب‌ و کارها بـه مشتریان‌شان کمک کرده‌ اند تا کارشان رابه‌ طور خاصی خوب انجام بدهند. این روش یکی از بهترین ساختارها برای ارائۀ تصدیق مشتریان اسـت.

چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم؟ (مزایا و نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی)

بعنوان مثال مـن شاهد بودم کـه انتشار داستان خانم صمدی همشهری مـا کـه با اشتیاق و صف‌ ناپذیری در مورد خدمات خوب کلینیک زیبایی شبنم صحبت کرده بود، همراه با عکس خندانی از او درکنار دکتر کلینیک، چـه واکنش قدرتمندی را در خوانندگان ایجاد کرد.

گیرا و جذاب بنویسید

از زبان ساده و محاوره‌ اي استفاده کنید و از کاربرد جملات و پاراگراف‌ هاي طولانی بپرهیزید. از تیترهای نیرومند استفاده کنید و مطمئن شوید برای هر عکس توضیحاتی نوشته‌ اید. تحقیقات نشان می دهند حتّي افرادی کـه مقالات را نمیخوانند، سرتیترها و توضیحات عکس‌ ها را مطالعه می کنند.

اصول اخلاقی رپورتاژ آگهی چیست

کسب خاطرجمعی از این کـه خوانندگان می توانند میان مقالات تبلیغاتی و دیگر مقالات روزنامۀ شـما تمایز قائل شوند بسیار اهمیت دارد. این تمایز نه‌ تنها برای مراعات موارد قانونی بلکه برای حفظ اعتبار رسانۀ شـما حائز اهمیت اسـت. کافی اسـت عبارت محتوای تبلیغاتی رابا فونتی کوچک در بالای مقاله بـه خوانندگان متذکر شوید. تجربه بـه مـن آموخته اسـت کـه اینکار تأثیر بدی بر سودمندی رپورتاژ آگهی ندارد.

پایان خوش رپورتاژ آگهی

درج رپورتاژ آگهی در نشریه مستلزم زحمت فراوانی اسـت. کسی باید از طریق صحبت با مشتری اطلاعات واقعی راجع‌ بـه محصول یا خدمات را جمع‌ آوری کند و آنگاه داستان آن کسب‌ و کار را بنویسد. درست اسـت کـه زحمت زیادی می‌طلبد اما ارزش این هـمه تلاش را دارد. همان‌طور کـه پیش از این اشاره شد، مزایای فراوان رپورتاژ آگهی متوجۀ همگان اسـت: خوانندگان آگهی‌ دهندگان و نشریۀ شـما.

چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم؟ (مزایا و نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی)

در حال حاضر تقریباً تمام رسانه‌ها بـه‌ نوعی از محتوای جاسازی‌ شده «embedded content» استفاده میکنند بـه این شکل کـه محصول یا برند آگهی‌ دهنده در برنامه‌ سازی آن رسانه یکپارچه می شود. دلیل اینکار بسیار ساده اسـت جواب می دهد هیچ رسانه‌ اي در امر انتقال داستان یا اطلاعات بهتر از رسانه‌ هاي چاپی عمل نمی کند.

چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم؟ (مزایا و نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی)

استفاده از رپورتاژ آگهی، اهرمی فوق‌ العاده برای افزایش توان مـا در کمک بـه مشتریان و کسب درآمد اسـت. بـه مشتریان‌ کمک کنید کـه داستان‌ شان را از طریق نشریۀ شـما بـه گوش مخاطبان‌ شان برسانند و مطمئن باشید کـه هردو پایان بسیار خوشی را تجربه خواهید کرد.