16 فوریه 2020
فوریه 16, 2020

جراحی تومورهای هیپوفیز

0 دیدگاه

جراحی تومورهای هیپوفیز

در برخی مواقع سلول های هیپوفیز در غده هیپوفیز دچار رشد و عملکرد غیر طبیعی می شوند که در این صورت بیمار باید برای درمان و جراحی تومورهای هیپوفیز به جراح هیپوفیز و متخصصین غدد مراجعه کنید، بهتر است بدانید که بیشتر تومورهای هیپوفیز جزء تومورهای خوش خیم محسوب می شود. ( دکتر روزبه شمس امیری )


علت بروز تومورهای هیپوفیز

هنوز علت اصلی بروز این بیماری مشخص نیست اما می توان گفت در برخی از مواقع این بیماری ارثی می باشد، در صورتی که شما علائم این بیماری را در خود مشاهده کردید سریع به جراح هیپوفیز مراجعه کنید تا پس از انجام آزمایش هورمونی خون نوع تومور هیپوفیز را تشخیص دهد.

در صورتی که این بیماری وراثتی نباشد معمولا علت ایجاد آن نا معلوم باقی می ماند.

جراحی تومورهای هیپوفیز

علائم تومورهای هیپوفیز به شرح ذیل می باشد:

علائم این بیماری معمولا به صورت تدریجی بروز می کند اما در نهایت اختلالاتی را مانند بیماری کوشینگ یا بیماری آکرومگالی می کند.

در برخی از مواقع خستگی و احساس ضعف می تواند جزء علائم این بیماری باشد که افراد نسبت به آن بی تفاوت می باشند.
از دیگر علائم این بیماری می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

عدم تحمل سرما
یبوست
خشکی پوست
سردرد
ریزش مو در بدن
کاهش فشار خون
فقدان یا نامنظمی دوره های قاعدگی در زنان
حالت تهوع یا استفراغ
کاهش دید به صورت اختلال در میدان دید خصوصا اختلال در دید محیطی
اختلال در عملکرد جنسی به صورت عدم تمایل جنسی
کاهش یا اضافه شدن وزن به علت نامشخص

به این نکته توجه داشته باشید که تمامی افراد مبتلا به بیماری هیپوفیز این علائم را در خود مشاهده نمی کنند و با توجه به نوع و اندازه آن علائم متفاوت می باشد.
روش های درمانی تومورهای هیپوفیز:

باید بگوییم با توجه به نوع تومور و اندازه و شکل آن روش درمانی متفاوتی را متخصص جراح مغز و اعصاب انتخاب می کند.

برای درمان و از بین بردن تومورهای هیپوفیز از دارو ، پرتو درمانی و جراحی استفاده می شود.

جراحی تومورهای هیپوفیز زمانی انجام می شود که تومور موجود در سر به عصب های بینایی فشار وارد می کند. و یا تومور ترشح کننده هورمون می باشد بغیر از انواع پرولاکتینوما.

جراحی تومورهای هیپوفیز

جراحی تومورهای هیپوفیز

از راه بینی با استفاده از میکروسکوپ یا آندوسکوپ

در این روش درمانی که مسیر استاندارد برای تومورهای هیپوفیز می باشد جراح با استفاده از میکروسکوپ یا آندوسکوپ از راه بینی به قاعده جمجمه دسترسی پیدا می کند و تومورهای هیپوفیز را که در پشت و بالای سینوس اسفنوئید در کف جمجمه می باشند را جراحی می کند.

اینکه استفاده از میکروسکوپ یا آندوسکوپ کدام ارجح است هنوز محل و موضوع بسیاری از کنگره های جراحی اعصاب می باشد و به نظر می رسد که در روشهای آندوسکوپیک که جراح با دوربین آندوسکوپ که بصورت یک لوله ظریف و باریک می باشد با قرار گرفتن در سوراخ بینی امکان دسترسی به قاعده جمجمه و هیپوفیز را با دید بهتر و قدرت مانور بیشتری بدست می آورد و در نتیجه میزان تومور بیشتری را تخلیه می کند و امروزه جراحی باید مبادرت به جراحی تومورهای هیپوفیز کند که امکانات و توان جراحی با هر دو وسیله یعنی میکروسکوپ و آندوسکوپ را داشته باشد.

در مرحله بعد از جراحی بسته به نوع تومور، میزان تخلیه تومور و میزان کنترل هورمونی تومور ممکن است بیمار نیاز به درمان دارویی و یا رادیوتراپی داشته باشد.